Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2059 terörist etkisiz hale getirildi. TSK ve ÖSO, Afrin'deki teröristlerin Türkiye sınırıyla temasını tümüyle keserek kurtarılan alandaki "hilal"i tamamladı
Giriş: 26.2.2018 22:43:09 - Güncelleme:

Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2059 terörist etkisiz hale getirildi. TSK ve ÖSO, Afrin'deki teröristlerin Türkiye sınırıyla temasını tümüyle keserek kurtarılan alandaki "hilal"i tamamladı


Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristlerin etkisiz hale getirilmesine yönelik kara ve hava operasyonları devam ediyor.

 

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından itibaren 2059 teröristi etkisiz hale getirildi.

 

Etkisiz hale getirilen 2059 teröristten 58'inin sağ ele geçirildiği bildirildi.

 

115 stratejik nokta kurtarıldı


Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu, Afrin'de Karmanluk, Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara köylerini YPG/PKK-DEAŞ'lı teröristlerden temizledi. 

 

Afrin'de şimdiye kadar 87'si köy olmak üzere 115 stratejik nokta YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtarıldı.

 

 

"Hilal" tamamlandı


TSK ve ÖSO, teröristlerin Afrin toprakları üzerinden Suriye-Türkiye sınırıyla tüm kara temasını kesmiş oldu.

 

Afrin'deki stratejik hilal, İdlib ile Fırat Kalkanı'nı da birleştirdi


Zeytin Dalı Harekatı'nın ilerlemesiyle Afrin'de ortaya çıkan stratejik hilal, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib ili ve Halep'in Azez ilçesi arasında kara bağlantısını yeniden sağlamış oldu.

 

Şubat 2016'da Halep'ten Kilis'e uzanan Halep otoyolu ve Halep kuzeyindeki Başköy ve Rityan üzerinden kuzeye uzanan yolun Esed rejimi tarafından ele geçirilmesi ile İdlib ve Halep kuzeyinin kara bağlantısı kopmuştu.

 

Muhaliflerin kontrolündeki İdlib ile ÖSO'nun TSK'yla kontrol ettiği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin birleşmesi, Türkiye'nin sınır güvenliğinin daha güçlü sağlanmasına hizmet edecek. 

 

Suriye'nin kuzeyinde birleşen muhalif bölgelerin terörle mücadelede Türkiye'ye avantaj sağlaması bekleniyor.

 

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de biri belde merkezi, 87'si köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 20'si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 115 noktayı ele geçirdi.

 

Terör hedefleri havadan ve karadan vuruluyor


Kilis-Hatay hattının Suriye kesimindeki Raco Dağı çevresinde tespit edilen terör örgütü PYD/PKK'ya ait hedefler, havadan savaş uçakları, karadan da fırtına obüsleri ve tanklarla vuruluyor.

 

Sınır köylerinden çatışma ve şiddetli patlama sesleri duyuluyor.

 

Öte yandan sınır hattında askeri hareketlilik sürüyor.

 

JÖH ve PÖH birlikleri Afrin kırsalında


Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderilen Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) birlikleri, Hatay'ın Hassa ilçesinden Afrin'in Zeytin Dalı Harekatı'nda kurtarılan kuzey kırsalına giriş yaptı.

 

Birlikler, dün akşam saatlerinde Kilis'ten geçerek sınır hattına ulaşmıştı.

 

Terör propagandasına 845 gözaltı


Harekatın başlangıcından bu yana, harekata yönelik sosyal medyadan terör propagandası yapan ve provokatif eylemlere katıldığı tespit edilen 845 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

 

AA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?