Yunanistan'da Darbe çağrısı yapan aşırı sağcı vekil tutuklandı
Giriş: 15.6.2018 19:16:48 - Güncelleme: 17.6.2018 13:34:20

Yunanistan'da Darbe çağrısı yapan aşırı sağcı vekil tutuklandı


Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi milletvekilleri yönetime el koyması için oruduyu göreve çağırdı. Bazı vekiller daha da ileri giderek Başbakan Alexis Çipras'ın kafasının kesilmesi çağrısında bulundu.

 

Bu çağrının ardından Altın Şafak vekili Constantinos Barbarousis'in tutuklanmasına karar verildi. Savcılık 'vatana ihanet iddiasıyla' soruşturma başlattı.

 

Altın Şafak vekili Constantinos Barbarousis meclisteki konuşmasında şu sert sözlerle hükümete ve cumhurbaşkanına yüklendi:

 

"Bu ülkenin siyasi liderliği ülkenin çıkarları doğrultusunda yasalar yapmak yerine kendi çıkarlarına yönelik yasalar çıkarttıklarına göre ben Yunan ordusunu ettikleri yemini tutmaya davet ediyorum. Bu ihaneti durdurmak için Başbakan Çipras'ı, Savunma Bakanı Panos Kammenos'u ve Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'u derhal tutuklamalılar. Kellelerini almalılar."

 

 

Neo-Nazi partinin meclis oturumlarına girmesi yasaklandı


Bu ifadelerin ardından Parlamento Sözcüsü Nikos Voutsis cuma günü tüm parti liderlerini acil toplantıya çağırarak Neo-Nazi Altın Şafak partisini geçici olarak yasaklama kararı alınmasını talep etti. Bu toplantının sonucunda alınan kararla Altın Şafak Partisi'nin tüm meclis ourumlarına katılım hakkı geçici olarak askıya alındı.

 

Barbarousis'in askerlere çağrı yapan konuşması Yunan hükümetinin Makedonya ile isim meselesinde uzlaşmaya varması ve bu nedenle yapılması talep edilen güven oylaması üzerine geldi.

 

Darbeye açık çağrı olarak nitelendirilen konuşma ülkede büyük tepki çekerken Yunan medyasında da bir numaralı gündem haline geldi.

 

EURONEWS

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?