Venedik'teki gibi gondol turları düzenlenecek
Giriş: 14.10.2017 15:55:19 - Güncelleme: 14.10.2017 17:18:22

Venedik'teki gibi gondol turları düzenlenecek

Tokat Belediyesi tarafından kent merkezinden geçen Yeşilırmak'ta, İtfaiye Müdürlüğü Kavşağı'ndan Atatürk Kavşağı'na kadar olan yaklaşık 1,5 kilometrelik alanda Kanal Tokat Projesi hayata geçiriliyor.


Bu yıl şubat ayında başlayan projenin tamamlanmasıyla genişliği 10 metre civarında olan kanalda vatandaşların gondol ve kayıklarla seyahat etmesi planlanıyor.


Proje kapsamında ırmakta her 50 metrede iskele, çevresinde restoran ve çocuk oyun alanları ile bisiklet ve yürüyüş yolları da oluşturulacak.


Ayrıca asansörle çıkılabilecek 40 metrelik bir kule yapılarak ziyaretçilere buradan Tokat'ı seyredebilme imkanı sağlanacak.


Irmaktaki goldol ve kayık turlarının bu ay sonuna doğru başlaması, diğer çalışmaların ise gelecek yıl mayıs ayında tamamlanması hedefleniyor.


Venedik'teki gibi gondol turları düzenlenecek


Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, nehirlerin, içinden geçtiği şehirlere güzellik kattığını söyledi.


Bazı şehirlerdeki ırmaklarda Venedik'teki gibi gondol turları düzenlendiğini anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:


Biz de Yeşilırmak üzerinde gondol ve kayıkların yüzdüğü projeyi Tokat'a kazandırmak için yola çıktık. Yaklaşık 1,5 kilometrelik bölümde suyu durgunlaştırmak amacıyla lastik savak sistemi uygulandı. Diğer bölemdeki sudan 2,5 metre yüksek olacak bu bölümde gondol ve kayıkları Tokatlıların hizmetine sunuyoruz. Bu bölümde ırmağın sağında ve solunda da su sızmasına karşı önlem aldık. Projemizin çevreye zarar vermesini önlüyoruz.

 

A.A.

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?