Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni bir sayfa
Giriş: 6.1.2018 20:41:00 - Güncelleme: 8.1.2018 16:27:54

Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni bir sayfa


Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye - Almanya ilişkilerindeki tüm zorlukları aşmayı görev bildiklerini söyledi.

 

Gabriel, Almanya’nın Goslar kentindeki tarihi Kaiserpfalz Sarayı'nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye-Almanya ilişkilerinin önemini vurguladı.

 

Geçen aylarda Türkiye ile Almanya arasında fikir ayrılıkları söz konusu olduğuna dikkati çeken Gabriel, "Aramızdaki tüm zorlukları aşmayı görev biliyoruz. Bu konuda ciddi bir irademiz var. Bu gerilimi aşmayı mevkidaşımla beraber ortak bir vazife olarak görüyoruz." dedi.

 

Gabriel, bin yıllık tarihe sahip Goslar kentindeki imparatorlara ev sahipliği yapan Kaiserpfalz Sarayı gibi özel bir mekanda özel konuğunu ve değerli bir dostunu ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Türkiye'nin tarihi de çok eski ve uzun geçmişe sahip.

 

Almanya'nın refahı Türkiye'den gelen insanlarla birlikte sağlandı.

 

Türkiye ile çok özel ilişkilere sahibiz. İster Alman vatandaşı olsun olmasınlar bizim şehirlerimizin sakinleri. İlişkilerin önemli unsurunu hatırlatmak fayda var. Türkiye ciddi manada mülteci kabul etti Almanya'ya göre çok yüksek rakamları kabul etti.

 

Nazi diktatörlüğünden kaçan insanlara Türkiye kucak açmıştır. Bunlar arasında daha sonra Berlin Belediye Başkanı olan Ernst Reuter'in ailesi de bulunuyor. Genel olarak bilinenin ötesinde Türkiye ile Almanya arasında 100 yılı aşan dostluğumuz söz konusu.'' diye konuştu.

 

Geçen süreçte bir takım olumlu gelişmeler olduğunu ve Türk yargısının da olumlu kararlar aldığına işaret eden Gabriel, iki dışişleri bakanı olarak bir süredir gerçekleştirilemeyen iki ülke arasındaki Karma Ekonomi Konseyi toplantısı yapılması konusunda ekonomi bakanlarına tavsiyede bulunacaklarının altını çizdi.

 

İki ülke dışişleri bakanlıkları arasındaki stratejik ilişkiler konusunda diyaloğun yürütülmesinden yana olduklarını belirten Gabriel, ''Görüşmemizde bir dizi zorlukları ele aldık. Her konuda hem fikir olmadığımızı belirtmem lazım. Bu da beklenemez zaten. Ancak Suriye'deki, Yemen'deki durumları da ele aldık. Her ikimiz de son derece kaygılıyız. Yemen'de olanlar dünya gündemine gelmiyor maalesef.'' ifadelerini kullandı.

 

Almanya'nın PKK ve FETÖ tutumu

Gabriel, Almanya'nın son dönemlerde PKK konusunda gerekli önlemleri aldığını vurgulayarak, ''En son Düsseldorf'ta bayrak açmalarına müsaade etmedik. Polis gerekli tedbirleri alıyor. Terör terördür.'' dedi.

 

FETÖ konusunda ise Adil Öksüz ile ilgili arama kararı çıkardıklarını aktaran Gabriel, Türkiye'nin kendilerine gerekli bilgi ve belgeyi sunması durumunda gerekeni yapacaklarını söyledi.

 

Türkiye'ye silah ihracatı

Bakan Gabriel, Spiegel dergisine verdiği mülakattan farklı yorumlar çıkarılmasını da eleştirerek Türkiye'ye silah ve savunma sanayi ihracatının Deniz Yücel meselesi ile karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

 

Gabriel, Deniz Yücel'in serbest kalmaması durumunda Türkiye'ye silah ve savunma sanayisi ihracatının yapılmayacağı yönündeki yorumların doğru olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 

İfadeleri doğru okuyunca benim bunu söylemediğimi orada tespit edeceksiniz. Almanya'daki mevzuat gereğince NATO ortakları arasında silah ihracatı kısıtlaması belirli koşular altında olabilir. Oradaki alıntıyı doğru okumanızı tavsiye ederim. Deniz Yücel konusuyla silah ihracatını birbirine karıştırılmamalı. Ben hiç bir şekilde karıştırmadım.

 

Suriye'de DAEŞ ile mücadele eden Türk askerlerinin şehitler verdiğini kaydeden Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, ''Türk tanklarının yoluna döşenen mayınlar nedeniyle askerlerin hayatını kaybetmeleri söz konusu. Almanya'da buna uygun savunma teçhizatları bulunması durumunda bunu ihraç etmeyecek miyiz? Böyle bir şey düşünülmesi mümkün değil. Alman askerleri de yurt dışı operasyonlarda görev almakta. Bu gibi durumlarda böyle bir ikilem söz konusu biz bu teçhizatı tedarik etmezsek ortağımız için tehlikeye yol açmış oluruz. Ahlaki bir sorumluluğumuz söz konusu bu koruyucu teçhizatları ortağımıza sunmak konusunda. Önümüzdeki süreçte bu soruları yakında tekrar ele alacağız. İki konu birbirine karıştırılmamalıdır ve ben de bunu böyle ifade etmedim. Türk yargı sistemi bağımsız yargı sistemi olarak yargıdan görülen bir konunun harici konularla birlikte görülmesini kabul etmez.'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Gabriel ayrıca İstanbul'daki Alman Okulu'nun 100. yıl kutlamasına katılma konusunda mevkidaşıyla karar aldıklarını sözlerine ekledi.

 


 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile görüştü. İki dışişleri bakanının görüşmesinden iki ülke arasındaki mekanizmaların çalıştırılması kararı çıktı.

 

Almanya ile gerilen siyasi ilişkiler toparlanma sürecinde. 

 

Geçtiğimiz günlerde karşılıklı yapılan olumlu açıklamalar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Almanya gezisine de yansıdı.  

 

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Antalya'ya gelmiş iki dışişleri bakanı sorunları ele almıştı.  Bu kez Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşının davetlisi olarak Almanya'ya gitti.  

 

Türkiye ile sorunları aşma irademiz var

 

 

İki dışişleri bakanı görüşmenin ardından basının karşısına çıktı.  İlk sözü ev sahibi Sigmar Gabriel aldı.  

 

Gabriel, Türkiye ile ilişkilerin önemine değindi, Almanya'daki Nazi diktatörlüğü döneminden örnek verdi.

 

"İlişkilerimizin önemli bir unsuru olarak hatırlatmakta fayda var. Türkiye çok sayıda mülteci kabul etti. Nazi diktatörlüğünden kaçanlara da Türkiye kucak açmıştır."

 

İki ülke arasında sorunlar bulunduğunu ancak her konuda hemfikir olmanın da mümkün olmadığını söyleyen Alman Dışişleri Bakanı zorlukları aşmak için çalışacaklarını belirtti. 

 

Geçtiğimiz aylarda Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilere baktığımızda fikir ayrılıkları söz konusu. Tüm zorlukları aşmayı görev biliyoruz. Bu konuyla ilgili irademiz var. Bir dizi zorluklar içeren konular ele aldık. Ekonomik konular ele aldık. Her konuda hemfikir değiliz. Bu da beklenemez. Suriye"deki, Yemen'deki durumları ele aldık. İran konusunu da ele almayı planlıyoruz. Açık ve samimi bir diyalog oldu.


İki halk da gururludur, baskıya boyun eğmez

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da konuşmasına tarihe vurguyla başladı ve iki ülkenin geçmişte hiç bir dönem karşı karşıya gelmediğini söyledi.

 

Tarih boyunca karşı karşıya gelmemiş iki ülkenin dışişleri bakanıyız. Bazı sorunlar var fakat biz bunun diyalog yoluyla aşılabileceğine inanıyoruz. Her iki halk da baskı ve tehditlere boyun eğen halklar değildir. Bu yöntemleri doğru bulmuyoruz.

 

Görüşmenin samimi ortamda geçtiğinin altını çizen Çavuşoğlu "güven arttırıcı ve sonut adımlar atılmaya devam etmemiz gerekiyor" dedi.

 

Bugün samimi bir ortamda ilişkilerimizi daha da geliştirmek için görüştük. Mekanizmaları çalıştırmalıyız. Görüşmemiz gereken çok konu var. Sadece ikili değil, bölgesel konular var. Güven arttırıcı adımlar atmamız gerekiyor. Somut adımlar atmaya devam etmemiz gerekiyor.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu iki ülkenin anlaşamadığı konulara takılmadan yola devam etmesi gerektiğini söyledi. 

 

Her konuda hemfikir olmak zorunda değiliz. Anlaşamadığımız konuları parantez içine alıp yola devam etmekte fayda var. AB konusundaki anlaşmazlığı biliyoruz. Fakat her iki tarafın da yararına olan Gümrük Birliği anlaşması konusunda yol almamız gerekiyor.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medya hesabından Almanya ziyareti süresince kısa bir video yayımladı

 

 

Ajanslar

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?