Türk Dünyası Sanatçılarından, Vali ve Belediye Başkanına ziyaret
Giriş: 21.3.2018 12:47:18 - Güncelleme: 21.3.2018 12:51:38

Türk Dünyası Sanatçılarından, Vali ve Belediye Başkanına ziyaret


Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından organize edilen 2018 Nevruz kutlamaları ve "2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu" Açılış Programı nedeniyle Kastamonu'ya gelen Türk Dünyası sanatçıları, Kastamonu Valiliği ve Belediyesini ziyaret etti.


Etkinlikler kapsamında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve beraberindeki heyet ile kadim Türk yurdu Kastamonu'yu ziyaret eden Türk Dünyası sanatçıları, bayram arefesinde, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ile Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş'ı makamında ziyaret ederek Nevruz bayramının simgesi haline gelen ve baharı müjdeleyen "Semeni" hediye etti.


Türk halklarının yaşadığı 13 ülke ve toplam 18 bölgeyi temsil eden sanatçılar Kastamonu yetkilileri tarafından sıcak karşılandı.


Görüşmede konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Nevruz bayramının Türk halklarının ortak bayramı olduğunu vurgulayarak, "Nevruz, Türk Dünyası'nın en kadim, en önemli ortak bayramıdır. Bu yıl Nevruz'un Türk cumhuriyetleri tarafından yeniden kutlanmaya başlanmasının 30. yıl dönümüdür.

 

Bizler Sovyet yönetiminin son yıllarında bu geleneğimizi yeniden yaşatarak kutlamaya başladık. TÜRKSOY olarak, üye ülkelerimizin katkılarıyla BM ve UNESCO'da Nevruz kutlamaları düzenledik. Günümüzde ise Nevruz artık Türk Dünyası'nın da sınırlarını aşarak dünya genelinde kutlanmaktadır. Türk halkları olarak bu bayramı "2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu"da kutlamaktan ayrıca onur duymaktayız" diye konuştu.

 


Görüşmede, TÜRKSOY'un Kastamonu'yu "2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti" ilan etmesinin kente yeni bir heyecan ve ivme getirdiğini dile getiren Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, çalışmalarından dolayı TÜRKSOY ve Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a teşekkür etti.

 

Kadim Türk diyarı Kastamonu'nun Türk cumhuriyetleri ile sıkı bağlarının olduğunu dile getiren ve bu bağları her geçen gün daha da kuvvetlendirdiklerinin altını çizen Karadeniz, "2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti" Açılış Programı için Türk coğrafyasının 18 farklı bölgesinden yaklaşık 290 sanatçının Kastamonu'yu ziyaret etmesinin bu ilişkilere ve Kastamonu'nun  tanıtılmasına büyük ivme vereceğini kaydetti.

 


Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, evliyalar kenti Kastamonu'nun, yüzyıllardır gelenek ve göreneklerine sahip çıkarak, onları yaşatarak günümüze kadar getirdiğini ve günümüzde de Kültür Başkenti'ne yakışır şekilde bu mirası korumaya devam ettiğini vurguladı. Babaş, Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Programı için Kastamonu'da bulunan Türk Dünyası sanatçılarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu organizasyonu sağlayan TÜRKSOY'a teşekkürlerini iletti. 


Her bir ülke temsilcisinin milli kıyafeti ile katıldığı görüşme renkli anlara da sahne oldu. Temsilcilerin söz alarak Türk Dünyası'nın Nevruz'unu kutlamaları sırasında, bazı sanatçılar sazı, bazıları sözü, bazıları da müziğiyle kutlamalara eşlik etti.


Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Altay'dan (Rusya) sanatçıların şarkılı kutlamaları katılımcılar tarafından coşkulu alkışlarla karşılık buldu.


Görüşmede, Nevruz bayramının olmazsa olmazlarından, binyıllık "yumurta tokuşturma" ritüeli de unutulmayarak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, Kastamonu Valisi Karadeniz ve Belediye Başkanı Babaş yerine yetirildi.
Görüşme, hediye takdiminin ardından aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

 

 

Görüşmelerin ardından, TÜRKSOY heyeti ve Türk Dünyası sanatçıları, Kastamonu Valisi ve Belediye Başkanıyla birlikte, Kastamonu'nun Gelesin mevkisinde yer alan hatıra ormanına fidan dikti.

 

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?