Toplumda bu bölünmüşlük “bilinçli” bir şeklide mi yaratılıyor?
Giriş: 6.1.2018 08:40:45 - Güncelleme: 7.1.2018 15:10:06

Toplumda bu bölünmüşlük “bilinçli” bir şeklide mi yaratılıyor?

26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, 2017 yılını değerlendiren bir yazı kaleme aldı. İlker Başbuğ, kişisel internet sitesinden yayımladığı “Yeni yıla girerken” başlıklı yazısında, 2017 yılını  “sorunlar yılı” olarak değerlendirdi.

 

Sorunların başında, toplumun neredeyse her konuda ciddi şekilde “bölünmüş” olması gelmektedir. Geçen yılın son tartışma ve bölünme konusu 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname oldu. Bu Kararnameye toplumdan yüksek sesle çok kuvvetli itirazlar yükseldi. İtirazların ana nedeni Kararnamenin “ucunun açık bırakılmasına” yönelikti. Bu itirazların büyük bölümünün samimi olduğu kabul edilebilir. Buna rağmen, bu konu adeta “siyasi bir zıtlaşmaya” dönüştürüldü.

 

2018 yılında da aynı durumlar yaşanmaya devam edecek mi?

 

Acaba toplumda bu bölünmüşlük “bilinçli” bir şeklide mi yaratılıyor?

 

Ancak unutulmasın ki; toplum 2017’de yaşananlardan bıktı, yoruldu ve karamsarlık içine girdi. Toplum isteğinin karşılanması ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunların çözümlenmesi, ancak 2018’de Türkiye’nin farklı bir görüntüye girmesi ile gerçekleştirilebilir.

 

Toplumu sadece belirli düşünceleri kabul edecek şekilde parçalayıp, kutuplaştırarak böylece “ötekini” yaratarak 2018’de sorunların çözümlenmesinde başarılı olunabilir mi?

 

Sadece kendi “taraftarlarını” görerek, toplumun grupları arasındaki tüm köprüleri yok ederek, sorgulayan kişileri “hain” veya “onlardan biri” diye isimlendirerek 2018’de sorunların çözümlenmesinde başarılı olunabilir mi?

 

Toplum; farklı dünya görüşlerine sahip olan kesimlerin “diyalog” yolu ile yüz yüze karşı karşıya gelip, onları “ayıran” hususları onları “birbirine” bağlayan hususlara dönüştürülmesini istiyor.

 

2018 yılında; Türkiye’nin önünde sorunlar bulunmaktadır. Artık, bu resim görülmelidir. Sorunlardan çıkışın birinci yolu toplumun “bölünmüşlüğünden” değil, toplumun “bütünleştirilmesinden” geçmektedir. Ancak, bu şekilde Türkiye 2018’de başarılı olabilir.  Yazının devamı.....

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?