Tarihi Yarım Ada'da neler oluyor?
Giriş: 14.10.2017 11:20:41 - Güncelleme: 14.10.2017 11:27:29

Tarihi Yarım Ada'da neler oluyor?

Geçtiğimiz aylarda denize doğru kayma tehlikesi altında olduğu ortaya çıkan Topkapı Sarayı bu kez imara açılma tehdidiyle gündemde.

 

Hürriyet gazetesinde yer alan bir habere göre sarayın hasbahçe bölümü inşaat ve rant tehdidi altında bulunuyor. Habere göre Fatih Belediyesi, Topkapı Sarayı’nın Sur-u Sultani içinde kalan hasbahçe bölümünde SIT derecesini düşürmek için İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na başvuru yaptı. Koruma Kurulu da bazı itirazlara rağmen tarihi yarımadada Sepetçiler Kasrı ile Ahırkapı Feneri arasında kadim yapıları da barındıran alanı 1’inci derece arkeolojik sit alanından 3’üncü dereceye düşürerek bölgenin kontrollü imarına kapı araladı. Bölgenin tamamı 1995 yılında Koruma Kurulu kararı ile 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmişti.

 

Haber üzerine hem Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinde bir açıklama yapıldı hem de bazı medya organlarında Fatih Belediyesi’nin yalanlamalarına yer verildi. Bakanlık sitesinde “Topkapı Sarayı ve çevresindeki tarihi dokuya zarar verilmesine izin verilmeyecektir” denilirken “surların ihyasına dönük kapsamlı bir çalışmaya hazırlanılmaktadır” ifadesine yer verildi.

 

Fatih Belediyesi’ne dayandırılan açıklamalar ise kafaları yeniden karıştırdı. Belediye Başkanı Mustafa Demir’in “Anıtlar kuruluna önerdiğimiz yer surların arasındaki dar, metruk alan” şeklindeki sözleri öneriye konu olan yerin saray çevresindeki SIT alanı içerisinde olduğunu düşündürmesiyle İstanbul silüetinin 500 yıllık Süleymaniye bölümünden sonra Sarayburnu tarafının da imar tehdidi altında olduğu endişelerini yeniden güçlendirdi.

 

BAKANLIK: SPEKÜLASYONBütünüyle spekülasyondan ibaret bu haberin aksine bakanlığımız, Sur-u Sultani’nin yeniden ihyasına ilişkin çok kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesi söz konusu değildir. Bilinmelidir ki bir dünya mirası olan Topkapı Sarayı’na ve çevresindeki tarihi dokuya zarar verilmesine asla müsaade edilmeyecektir.

 

Arkeolog Nezih Başgelen


Topkapı Sarayı’nın birinci derece değil yıldızlı derece ile korumak gerekir. UNESCO Dünya Kültür Miras alanı orası. Gözümüz gibi korumamız gerekir. Eserlerin ihyası için sit derecesini düşürmeye ihtiyaç yok. Bahçe düzenlemesini birinci derece arkeolojik sit alanında yapmanızda sakınca yok. Temel kazmadıktan sonra düzenleme yapabilirsiniz. Kurul üyeleri bu hatayı nasıl yapmışlar inanılır gibi değil. Kültür Bakanlığı bu yanlışı düzeltecektir.

 

HABER GALATA


Belediyeler ilçelerinde yapılması planlana projeler ve gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmiyori veya anlayamıyor. Yapılması gereken bir proje veya değişiklik hakkında ilgili belediyeler projeyi basınla paylaşır ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamş olur. Tarihi yarım adada ilgili kurumlar tarihi yapıları grçekten mükemmel denecek bir şekilde restore etti, yeni projeler hakkında vatandaş bilgilendirilmesse toplumun tepki vermeside normaldir. Belediyeler gerçekten bu konuları anlatmakta geç kalıyor ve sonuç olarak toplum tepki  veriyor. 

 

Derleme HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?