TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen: Türkiye'de gastronomi ekonomisinde ciddi bir küçülme var
Giriş: 1.6.2018 21:23:54 - Güncelleme: 1.6.2018 21:28:42

TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen: Türkiye'de gastronomi ekonomisinde ciddi bir küçülme var

 

Son yıllarda artan terör saldırıları ve uluslararası krizler, Türk insanını eve bağlıyor. Diğer yandan fakirlik oranının artması da yeme-içme harcamalarını kısıtlıyor. Türk – Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, gastronomi ekonomisi hakkında verileri yorumladı ve bir basın bülteni hazırladı. 


BRANDDAYNET internet gazetesinde TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen'in kaleme aldığı, Türkiye'de gastronomi ekonomisinde ciddi bir küçülme var, isimli bir yazı yayımlandı.

 

İşte Prof. Faruk Şen'in açıklamaları:

 

Türkiye'de gastronomi ekonomisinde ciddi bir küçülme var,


Baktığınız zaman Türkiye, Akdeniz şeridindeki ülkelerden İspanya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan gibi ülkelerin yanında gastronomi harcamalarında oldukça geri bir konumda. Bunun birçok nedenleri var.

 

Türkiye'de kişi başına düşen gayri safi milli hasılanın (GSMH)  düşük olması, insanlarda fakirlik oranının her geçen gün artması Türkiye'de gastronomi harcamalarını fazla yükseltmiyor.

 

5 ANA NEDEN

 

Bunun dışında Türkiye'de gastronomi harcamalarının yükselmemesini 4 ana başlık altında toplayabiliriz:

 

1- Terör kaynaklı güvenlik kaygıları, insanları sokağa çıkmaktan alıkoyuyor

 

2- 2016'da yapılan Darbe girişimi insanların moralini bozdu. Bu da dış tüketime ağırlık verilmemesini beraberinde getirdi.

 

3- Turizmde Türkiye ilkönce Rusya Krizi'yle başlayan gerilemeye, şimdi Almanya'nın da ilave edilmesi nedeniyle, turizm gelirlerinde ciddi bir daralma yaşıyor.

 

4- Türkiye'de büyük ölçüde bir fakirleşmenin olması ve alt gelir gruplarının fazla dışarıda yememesini beraberinde getiriyor.

 

5- Üst gelir grupları da fazla göze çarpmamak için dışarıdaki yemeklerini daha azaltıp, evlerinde büyük yemekler yapıp ya da catering hizmeti almaya başlıyorlar.

 

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER)'in İPSOS'a yaptırdığı araştırma kapsamında 2015'te takriben 55 milyar olan... Yazının Devamını okumak için tıklayınız....

 

 

 

BRANDDAY.NET

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?