TAVAK & TASAM işbirliği ile ''Avrupa Birliği Sempozyumu''
Giriş: 30.1.2018 13:35:14 - Güncelleme: 30.1.2018 14:47:20

TAVAK & TASAM işbirliği ile ''Avrupa Birliği Sempozyumu''

TAVAK & TASAM işbirliği ile ''Avrupa Birliği Sempozyumu'' 2 Şubat Cuma günü İstanbul'da düzenleniyor. Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen ve Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Süleyman Şensoy'un düzenlediği sempozyuma Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Selim Yenel, Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Christian Berger yanı sıra Milletvekilleri, yabancı temsilciler, diplomatlar, uzmanlar,  siyasetçiler  ve gazetecilerin katılımıyla 2 Şubat 2018 Cuma günü gerçekleştirilecek. 

 

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini farklı boyutlarıyla ele almak; tarihsel süreci analiz etmek ve güncel sorunlara çözüm önerileri getirmek için gerçekleştiriliyor.

 

Sempozyum üç ana başlıkla değerlendiriliyor;

 

  • Türkiye Avrupa Birliği İlişkilerinin Geleceği

  • Siyasal Partilerin Avrupa Birliği'ne Bakışı 

  • Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Yolculuğu

 

 

Sempozyum 2 Şubat 2018 Cuma günü Saat 10:00 - 18.00 arası İstanbul'da gerçekleştirilecek. 


 

Haber Galata Avrupa'ya bakış açısı değerlendirmemiz; 

 

Avrupa Birliği ilişkilerinde yeni bir sayfa açma zamanıdır.

 

Geçmişten gelen olumsuzlukları bir yana bırakarak Türkiye AB ilişkilerinde yeni bir başlangıç, yeni bir fırsat olarak değerlendirilerek ilişkileri yeniden sağlamlaştırmak ve geçmişte yaptığımız hataları, görmek istemediğimiz gerçleçekleri görerek yeni bir başlangıç yapmalıyız. 

 

Milli Medya Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerini yeteri kadar görmüyor ve değer vermiyordu. Onlarca gereksiz tartışma programları düzenlenirken AB hk. Prof. Dr. Faruk Şen'in girişimiyle başladı demek doğru olur lakin Avrupa ilişkilerini bu güne kadar gören çok fazla kimseler olmadı, ciddiye alınmadı, önemi anlaşılmadı.

 

Öncelikle Türkiye AB ilişkilerinde medyanın AB büroları oluştururak Avrupa Parlementosu ve AB'deki gelişmeler yakından takip edilmeli, bu gelişmeler sadece Türkiye ile kısıtlı kalmamalı tüm AB üyesi ülkeler hk. gelişmeler Türk basınında geniş yer bulmalı ve gelişmeler hk. tartışma programları düzenlenmeli.

 

Avrupa ülkelerinde bir çok ülkede seçim yapılması ve maalesef seçimlerin Türkiye üzerinden puan kapma girişimleri sonucu bir çok yanlış algı oluşmasına neden oldu. Ülkelerle olan sorunlar AB ilişkilerine yansır gibi düşünüldü, kısmen böyle olsada genelini kapsamaz. Neredeyse hafta sonu tatillerini Avrupa şehirlerinde yapan medya mensupları nedense AB Türkiye ilişkileri çok ilgisini çekmedi. 

 

Avrupa'dan gelişmeler:

 

Avrupa Birliği Para Fonu kuruluyor, 500 Milyar Euro'yla yapılacak bir başlangıçla IMF'y alternatif AB kendi yol haritasını çizmeye başladı ve ABD'den her geçen gün uzaklaşıyor. 

 

TESCO, Savunma odaklı Avrupa Birliği Ordusu kurulması için ilk imzalar atıldı. AB sessizce ciddi adımlar atmaya devam ediyor. 

 

 

Türkiye AB Gümrük Birliği Anlaşması, bu konu daha çok Avrupa Birliği için önemli olan bir anlaşmadır. Geçmişte anlaşmada yapılan bazı hatalar umarım Türk tarafınca dikkate alınır ve düzeltilir. Ülke bazında gümrük anlaşması ertelensin çığırtkanlığı yapanları çok ciddiye almamalıyız lakin Avrupalı büyük şirketler siyasiler gibi düşünüyor ve bir an önce anlaşmanın yapılmasını bekliyor. 

 

En önemli konların içinde AB'de yaşanayan neredeyse 6 milyona yaklaşan Türk vatandaşlarımızın durumu, siyasi çatışmalar maalesef onlara yansıdı ve ayrıca bir hayli üzdü, umarım gelecekte siyasi  tartışmalar bir yana bırakılarak daha çok menfaatler üzerinde durulur. Diğer konu vatandaşlarımızın AB'de serbest dolaşımı vizelerin bir an önce kaldırılmasıdır. 

 

Şu gerçeği unutmayalım biz Türkler Avrupa'ya kendimizi yeteri kadar anlatamadık, yeni bir başlangıçla Avrupa'ya yakınlaşmalı ve ülke menfaatlerimizi düşünmeliyiz. 

 

Avrupa Birliği ülkelerinde oluştuğu düşünülen islamafobi konusu;

Avrupa'da yaşan milyonlarca müslüman olduğu bilinmektedir, bunun başlıca etkisini ABD kaynaklı olduğunu düşünüyorum, Bir grup lobi islamafobi korkusunu sürekli körüklüyor ancak Avrupa'da yaşana müslüman araplar her nedense bunun dışında tutuluyor. Avrupa'da sadece müslüman Türk Camiilerine saldırılıyor,  müslüman Araplara karşı yapılan bir olumsuzluk görmüyoruz.

 

Coğrafyadaki gelişmeler sonucu Türkiye'nin hedef tahtasına oturtulması sonucu Türkiye'de ilk kez dile getiren Prof. Dr. Faruk Şen AB de Türkofobi oluştu söylemleri çok doğru bir tespittir. Biz AB'de müslümanlara karşı ön yargılardan bahsediyoruz ancak Arap müslümanlar karşı yapılan bir olumsuzluk göremiyoruz. 

 

Sİyasi liderlerin çatışması maalesef topluma da yansıdı ve Türk toplumu Ab'den uzaklaştırıldı. Küresel güçlerin bir plandı da budur, Türkiye'yi Avrupa'dan uzaklaştırmak, bu oyuna gelmemeli Avrupa'ya ülke menfaatlerimiz gereği daha çok yakınlaşmalyız. Tabi şöyle bir geçekte var toplum içinde tartışılan hep Avrupa'yı konuşuyorsunuz diyorlar, isteyenler, Asya, Afrika, Amerika ve Ortadoğuda iş yapabilir veya yaşamında sürdürebilir, Avrupa'yı sevenlerde ticarretlerine devam edebilir veya yaşamını orada sürdürebilir kimse kimseyi zorlamıyor kişisel tercihler tabiki olabilir ancak AB düşmanlığı yapmanında memlekete bir faydası maalesef yok, bu gerçeği görmemizde fayda olduğunu düşünüyorum. 

 

Geçmişi unutalım ve Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerini gelişmesinde temiz bir başlagıç yapalım.

 

Unutmayın sadece siyasilerden birşey beklemekle olmuyor, En büyük iş sivil toplum ve medyaya ve bizlere düşüyor. smiley

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?