Somali Cumhurbaşkanı: Türkiye bize yardım eli uzatan tek ülke oldu
Giriş: 17.10.2017 07:33:55 - Güncelleme: 17.10.2017 07:50:32

Somali Cumhurbaşkanı: Türkiye bize yardım eli uzatan tek ülke oldu

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Türkiye'nin, cumartesi günü gerçekleştirilen terör saldırısının ardından kendilerine yardım eli uzatan tek ülke olduğunu belirtti.


Başkent Mogadişu'daki hava üssünde basın açıklaması yapan Fermacu, Somali'ye destek için sarf ettikleri çabalardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına teşekkür etti.


"Türkiye'nin çabaları, 2011'den bu yana Somali'deki hayatın tüm alanlarının gelişmesine katkı sağladı. Ülkemiz her ne zaman bir problemle karşı karşıya kalsa Türkiye'yi yanında buldu." diyen Fermacu, Türkiye'nin verdiği bu desteğin asırlardır devam eden kardeşlik ilişkilerinin meyvesi olduğunu dile getirdi.


Fermacu ayrıca, "Türkiye, terör saldırısının ardından bize yardım eli uzatan tek ülke oldu." ifadesini kullandı.


Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, başkent Mogadişu'daki saldırıların ardından Somalili yetkililere destek olmak ve tedavi için Türkiye'ye getirilecek yaralıların nakil koordinasyonunu hızlandırmak üzere bugün Somali'ye gelmişti.


 

Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde merkezi bulunan Pan Afrika Parlamentosu (PAP) 5'inci Toplantısında, Somalili vekiller, Türkiye'nin Somali'ye yaptığı yardımlar ve gösterdiği dayanışmayı gündeme taşıdı.

Somali Parlamentosu Milletvekili Abdulaziz Abdullah Muhammed, cumartesi günü meydana gelen patlamayı hatırlatarak "Cumartesi günü 300'den fazla kişinin öldüğü patlamadan sonra Türkiye'nin desteğine ve yardımlarına teşekkür ediyoruz. Afrika kıtasında terör gruplarının yaptığı bu eylemlerle her gün yüzlerce insanımızı kaybediyoruz." diye konuştu.

 

Uluslararası kamuoyunun Somali'de yaşananlara sessiz kaldığını belirten Muhammed, yaralıların tedavi için pazartesi günü Türkiye'ye götürüldüğünü dile getirdi.

 

"Türk halkına ve hükümetine minettarız"


Milletvekili Abdulhakim Moalim Ahmed, Somali halkının Türkiye'nin yaptığı yardımları ve gösterdiği dayanışmayı unutmayacağını ifade ederek "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Türk halkına ve hükümetine Somali halkına verdiği destekten dolayı minnettarız ve bunu asla unutmayacağız." ifadelerini kullandı. 

 

Somali'de Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyetlerini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesinde de saldırıda yaralanan 200 kişinin tedavisi devam ediyor.

 

Hastaneye çok sayıda yaralının intikali üzerine personel eksiğinin karşılanması amacıyla ihtiyaç duyulan iki genel cerrahi, iki ortopedi ve travmatoloji ile iki plastik cerrahi uzmanı hastanede görev yapmak üzere Somali'ye gönderilmişti.

 

Başkent Mogadişu'daki El Emin Ambulans Servisi Müdürü Doktor Abdulkadir Adem, Somali'nin başkenti Mogadişu'da önceki gün düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının bugün itibarıyla 300'ü aştığını söylemişti.


 

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki bombalı terör saldırısında yaralanan 35 kişi, tedavi için refakatçileriyle birlikte Türkiye'ye getirildi. Yaralılar, Ankara'da bulunan çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

 

 

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, terör saldırısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile acil tıbbi yardım yapılmasının kararlaştırıldı. Bu amaçla Başbakanlık tarafından askeri uçak tahsis edildi.

Ankara'daki kamu hastanelerinden tedarik edilen yaklaşık 10 ton ilaç ve tıbbi malzeme, uzman doktorların da içinde bulunduğu 33 kişilik sağlık ekibiyle 15 Ekim'de Mogadişu'ya gönderildi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş de Somali'ye giderek inceleme ve temaslarda bulundu.

 

200 kişilik kumanya ve soğuk, sıcak içecek tedarik edildi
Somali'ye giden ekipten personel, Mogadişu'da hizmet veren Recep Tayyip Erdoğan Hastanesinde kalarak yaralıların tedavisini sağlayacak.

 

Mogadişu'daki bombalı terör saldırısında yaralanan 35 kişi, bölgeye giden Sağlık Bakanlığı ekibi tarafından tedavi amacıyla Ankara'ya getirildi.

 

Yaralılardan 22'si Polatlı Devlet Hastanesinde, 11'i Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2'si ise Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

 

Yaralı refakatçileri için 200 kişilik kumanya ve soğuk, sıcak içecek tedarik edildi.

 

"Vahşi saldırıların durması için bütün ülkelerin iş birliği yapması gerekli"
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Teröre karşı bütün dünya ülkeleri, bütün siyasetçiler asla ayrım gözetmeden, terör için etnik, dinsel ve bölgesel tanımlama yapmadan, teröre 'terör' diyerek mücadele etmeliler. Biz bunu öteden beri ifade ediyoruz." dedi.

 

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki bombalı terör saldırısında yaralanan 35 kişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Başbakanlık tarafından tahsis edilen askeri uçakla Türkiye'ye getirildi.

 

Etimesgut Askeri Havalimanı'na getirilen yaralılar, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık Acil Durum ve Afet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı yetkililerince karşılandı.

 

Başbakan Yardımcısı Akdağ, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Mogadişu'da 2 gün önce 300'ün üzerinde Somalilinin hayatını kaybettiği terör saldırısında, yüzlerce insanın yaralandığını anımsattı. 

 

Akdağ, Somali'deki bombalı terör saldırısına ilişkin, "Dünyanın bütün ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti ve hükümetimiz adına seslenmek istiyorum. Bu vahşi saldırıların durdurulması için bütün ülkelerin iş birliği yapması gerekiyor, ama samimiyetle iş birliği yapması gerekiyor." dedi. 

 


 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından, Somali'nin başkenti Mogadişu'daki bombalı saldırının ardından bölgedeki arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere ekip gönderildi.


AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Mogadişu'daki patlamanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, AFAD koordinasyonunda insani yardım operasyonu başlatıldı.


Dışişleri, Sağlık ve İçişleri bakanlıkları, Türk Kızılayı ve Genelkurmay Başkanlığı eş güdümünde ve AFAD koordinasyonunda, Genelkurmay Başkanlığına ait A-400M tipi uçakla arama kurtarma konularında uzman 10 kişilik AFAD ekibi ile 3 Türk Kızılayı çalışanı Mogadişu'ya sevk edildi. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da çalışmaları yerinde takip etmek için Mogadişu'ya hareket etti.


Sismik dinleme ve yeraltı görüntüleme ekipmanlarıyla Mogadişu'ya giden AFAD personeli, bölgedeki arama kurtarma faaliyetlerine katılacak.

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?