Rusya'yı hedef alan ortak açıklamaların medyaya yansıdığı saatlerde
Giriş: 16.3.2018 14:08:21 - Güncelleme: 16.3.2018 14:09:31

Rusya'yı hedef alan ortak açıklamaların medyaya yansıdığı saatlerde


ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa liderlerinin Rusya'yı hedef alan ortak açıklamaları medyaya yansıdığı saatlerde, Başkan Putin Kremlin'de Güvenlik Konseyi'ni olağanstü topladı. 

 

Hükümetin ilgili bakanları, parlamento liderleri ve istihbarat şeflerinin katıldığı toplantıda, İngiltere'nin 23 Rus diplomatı sındırdışı etme kararına verilecek olan karşılığın ele alındığı bildirildi.

 

Bu toplantının ardından alınacak önlemlerin kamuoyuna açıklanması bekleniyor. En az 23 İngiliz diplomatın sınır dışı edilmesi gündemde. 

 

Bu arada Kremlin Sözcüsü Peskov, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi nedeniyle Moskova'ya karşı yaptırım kararı alan Londra'ya karşılık vermekte gecikmeyeceklerini söyledi. 
Gazetecilere açıklama yapan Peskov, "Vereceğimiz yanıtlar için çok beklemeyeceksiniz. Dışişleri bakanlığı, diğer kuruluşlar teklif hazırlayacak. Devlet başkanı da nihai kararı alacak" dedi.

 

Sputnik'e göre Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkenin çıkarlarına uygun seçenekten yana olacağını da ifade etti.

 

"Rusya olarak İngiltere'nin Skripal olayı konusunda aldığı tavrı şaşkınlıkla karşılıyor, anlamıyoruz" diyen Peskov, suçlamaların da hiçbir dayanağı olmadığını vurguladı.

 

Peskov, İngiltere ile yaşanan anlaşmazlığın Rusya'da pazar günü yapılacak seçimleri etkilemeyeceğini ifade etti.

 

Gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Peskov, "Hiçbir şekilde etkilemez. Seçim öncesi kampanyalar olağan şekilde devam ediyor, seçim kampanyaları elbetteki önceliğimiz" dedi.

 

Peskov, Rusya'nın Skripal ve kızına olanlarla hiçbir alakası olmadığını vurguladı.

 

Skripal ve kızının zehirlenmesi olayında Rusya'ya karşı provokasyon emareleri olduğunu ifade eden Peskov, "İngiltere'nin tavrı tamamen sorumsuzca. Bu nedenle olanlardan endişe duyuyoruz, ancak sabırla bekleyecek ve uluslararası kamuoyuna tavrımızı belirteceğiz" dedi.

 

AJANSLAR

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?