Prof. Ortaylı: Sultan Hamit Devriyle Cumhuriyet Barışmıştır ve Bağdaşmıştır
Giriş: 11.2.2018 15:23:40 - Güncelleme: 23.2.2018 12:45:23

Prof. Ortaylı: Sultan Hamit Devriyle Cumhuriyet Barışmıştır ve Bağdaşmıştır

 

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bundan tahminen 25 sene önce yaptığımız 2. Abdülhamid seminerinde; son imparator, hatta kozmopolit bir idareyi başarıyla götürebildiği için 'son Roma İmparatoru' diye nitelemiştik. O, bir diplomatik dehaydı. Türkiye'nin Batı kültüründen Doğu kültürüne kadar sentezine sıcak bakan bir hükümdardı. Maarif ve adliye hizmetlerine dikkat etmiştir. Türkiye'nin hukukun modernleşmesinde yeni müesseseler getirmiştir." dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı ev sahipliğinde Yıldız Sarayı'nda gerçekleştirilen "Vefatının 100. yılında Sultan Abdülhamid'i anlamak" başlıklı panelde konuşan Ortaylı, Osmanlı İmparatorluğu'nun zor bir döneminde tahta çıkan Abdülhamid Han'ın, kendi ecdadından, yani diğer hükümdarlardan farklı bir yol izlemek zorunda olduğu ve bu farklı yolu izlediğini söyledi.

 

İkinci Abdülhamid Han, 19. yüzyılın diplomasiyi en çok bilen devlet adamıdır, diyen Prof. Dr. Ortaylı, şöyle konuştu:

 

Bunu itiraf eden ve bu kabiliyetine boyun eğmek zorunda kalan, başta Alman tarihinin ve milletinin belkide tek başına en üstün diplomatı olan Prens Bismarck'tır. Dönemindeki hükümdarların hiçbirisi, onun kadar uyanık ve etrafı bilen birileri değildir. 

 

Sanayi ve kapital birikiminde diğer büyük devletlere göre Rusya'yla birlikte çok problemleri olan Osmanlı İmparatorluğu'nun başına geçmeden, borsa ve piyasa hareketlerini incelemeyi öğrenmiştir. 

 

İktisattan ve para hareketlerinden anlaması dolayısıyla Düyun-u Umumiye'nin getirdiği kontrolcü mekanizmayı Avrupa devletleriyle fazla hadise çıkarmadan, mesela Rusya'nın Düyun-u Umumiye'ye dahil ettirmeden götürmeyi bilmiş ve ödemelere dikkat etmiştir."


Ortaylı, Abdülhamid Han dönemininde aydınlanma yaşandığını, özellikle Arap bölgelerinde Türkçe eğitimin arttığını ve bu sayede bütünleşmenin büyüdüğünü aktararak, Anadolu'nun ilk defa bu dönemde demir yoluyla tanıştığını ve bu sayede iç ticaretin canlandığını söyledi.

 

Toplantının yapılmasının Sultan Abdülhamid Han hakkında söylenecek her şeyi ifade edemeyeceğini belirten Ortaylı, "Bundan tahminen 25 sene önce yaptığımız 2. Abdülhamid seminerinde; son imparator, hatta kozmopolit bir idareyi başarıyla götürebildiği için 'son Roma İmparatoru' diye nitelemiştik.

 

Şüphesiz ki siyasi bakımdan da kusurları vardır. 33 yıl onun için bir yorgunluk. O, bir diplomatik dehaydı. 

 

Türkiye'nin Batı kültüründen Doğu kültürüne kadar sentezine sıcak bakan bir hükümdardı. Maarif ve adliye hizmetlerine dikkat etmiştir. Türkiye'nin hukukun modernleşmesinde yeni müesseseler getirmiştir. Etrafındaki bürokratları içinde çok kıymetli insanlar vardı." diye konuştu.

 

 

 

Prof. Dr. Ortaylı, Şunu şükranla ifade etmeliyiz, bu resmi toplantı bu kısa toplantı biraz sonra sayın Cumhurbaşkanımızın hitabıyla bitecek toplantımız  bir önemli noktaya getirdi Türkiye'yi bu inakıt ile   "Sultan Hamit Devri ile Cumhuriyet Barışmıştır ve Bağdaşmıştır" diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?