Prof. İlber Ortaylı: Andımızın kalkması yanlıştı
Giriş: 19.10.2018 16:52:41 - Güncelleme:

Prof. İlber Ortaylı: Andımızın kalkması yanlıştı

 

Danıştay'ın, 'Andımız'ı kaldıran hükmü iptal etmesini değerlendiren ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Andımız herhalde geri gelecek, yok gelmeyecekti. Öyle şeylere dokundurtmak ayıp. Kalkması yanlıştı ve küstahlıktı" dedi.

 

Mektebim Okulları Silivri kampüsümüzde düzenlenen "Dünden Yarına Tarih Konuşmaları"nın konuğu olan ünlü tarihçi İlber Ortaylı, soru üzerine andımız tartışmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. İlber Ortaylı, "Andımız herhalde geri gelecek, yok gelmeyecekti. Öyle şeylere dokundurtmak ayıp. Kalkması yanlıştı ve küstahlıktı" diye konuştu.

 


Türk Eğitim-Sen, okullarda bayrak törenlerinde okutulması 8 Ekim 2013'te kaldırılan 'Öğrenci Andı'nın yeniden okutulması için dava açmıştı. Dava 5 yıl sonra dün sonuçlanmış ve Danıştay 8. dairesi, alınan kararı iptal etmişti.

 

Sosyal medyadan Danıştay 8. Dairesi kararına  olumlu destek geldi, mutlulukların belirten paylaşımlarda bulunuldu. Bazu okullarda öğrenciler andımızı  okuyorak sosyalmedya üzerinden paylaşımlarda bulundu. Anayasanın 66. Maddesinde Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür, denmektedir. Anayasanın 66. maddesinde belirtilen hususlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını birleştirmiş 100 yıla aşkın süredir toplum huzur içinde yaşamıştır.

 

Ne Mutlu Türküm Diyene

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?