Mogherini Olası Askeri harekatı endişe verici olarak değerlendirdi. Ancak...
Giriş: 17.12.2018 22:55:57 - Güncelleme: 18.12.2018 22:35:31

Mogherini Olası Askeri harekatı endişe verici olarak değerlendirdi. Ancak...

 

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda askeri operasyon başlatacağı yönündeki açıklamalarının endişe verici olduğunu söyledi.


Mogerini, "Türkiye AB'nin kilit öneme sahip ortağı, ayrıca bu krizde ve bölgede çok önemli bir aktör. Biz, Suriye'de şiddete son verilmesi, terörizmin yenilmesi, ayrıca ülkedeki ve tüm bölgedeki istikrara katkıda bulunulması hedefini paylaşıyoruz, bu nedenle Türk yetkililerin koalisyonun DAEŞ'e karşı çabalarını baltalayabilecek ya da Suriye'de ek istikrarsızlık tehdidi oluşturabilecek her türlü tek taraflı eylemden çekinmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

 

 

Tabi bu açıklamaya cevaben bizimde bazı değerlendirmelerimiz olacaktır.

 

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin yaptığı açıklama kabul edilebilir olmadığı gibi gerçekleride yansıtmamaktadır. Uluslararası anlaşmalara göre Türkiye'nin sınırlarını ve ululsal güvenliğini tehdit eden terör unsurlarından koruma hakkı olduğuğu bilinmesi gerekir. Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan terör unsurları Suriye Devleti tarafındanda kabul edilmemektedir. 

 

Yapılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının batıya bir ikaz olduğu anlaşılmadığı görülüyor. Batının Suriye'de etnik yapıyı, sosyolojik yapıyı, inanç yapısını ve coğrafi yapıyı dikkate alınmadığı anlaşılıyor.  Suriye'nin nüfusu 22 milyondur, bugün ABD bölgede terör unsurlarını dayanarak varlık göstermek istiyor, bu kabul edilemez., Bölgede yaşayan 3 milyon Türkmen vardır, yüzde sekizlik bir kısım Suriye'nin yüzde otuzunu  kontrol etmek istiyor bu kabul edilemez. Sosyal olaylar her zaman masa başında planlandığı  gibi gelişmez, sosyal olayların kendiliğinden doğan şartları vardır. Bölgede bu sorunları yaratanlar, bölgedeki büyük güçleri dikkate almak zorundadır. Dikkate alınmadığı takdirde uluslararası anlaşmaları gözönünde bulundururak bölge ülkelerin ve Türkiye'nin toprak bütünlüğü korumak için operasyon başlatması doğaldır.

 

Batı masa başında fantastik planlarla coğrafi yapıyı tam olarak anlayamadan gerek Avrupa vatandaşlarını, gerek Türk vatandaşlarını ve komşu ülkelerde yaşayan insanların güvenliğini riske atmaktadır. Bu coğrafya Benelüks ülkeleri gibi değildir, bu coğrafyada bir çok ülkeninin uluslararası hukuka uygun olmayan planları vardır, bu tehlikeyi nasıl görmezden gelinebilir? Yıllardır yapılan diplomatik girişimler de Türkiye'nin tüm çabalarına rağmen sonuç vermemiştir. Milyonlarca insanın ölümüne sessiz kalan batı, bugünlerde neden açıklama yapma gereği duyuyor kimleri korumaya çalışıyor ve kimlerin yaşamını hiçe sayıyor açıkça gözükmektedir.

 

Uluslararası hukuka uygun olmayan oluşumlarla yani terör örgütlerine binlerce tır silah vererek bunları bölge coğrafyada yaşayan insanların üzerine salınmasını hiç bir ülkenin kabul etmeyeceği gibi Türkiye'de kabul etmeyecektir. Coğrafyayı tanımadan, anlayamadan yapılan bu açıklamalar kabul edilemez. Yıllarca Batının desteklediği ve yıllar sonra terör listesine aldığı terör gruplarını isimlerini değiştirerek masum gösterme çabalarını dünya kamuoyu yakından takip ediyor ve gerçekleri görüyor.  Mogherini'nin yaptığı açıklama Avrupa güvenliğinide tehlikeye atan bir açıklamadır ve kabul edilemez.

 

Coğrafya kaderindir derler, bu coğrafya da yaşayan masum insanları koruyup kollayacak, onlara umut olacak bir ülke varsa buda Türkiye'dir.  Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunan ülkeler ve Büyük Türk Devleti coğrafyanın kaderini belirleyecektir. 

 

 

 

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?