Makedonya Cumhurbaşkanı isim değişikliği anlaşmasını imzalamayı reddetti
Giriş: 26.6.2018 16:02:23 - Güncelleme:

Makedonya Cumhurbaşkanı isim değişikliği anlaşmasını imzalamayı reddetti


Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Yunanistan ile Makedonya arasındaki isim sorununu çözen anlaşmayı imzalamayacağını bildirdi.

 

Muhafazakar eğilimli Cumhurbaşkanı İvanov, Makedonya'nın isminin 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirilmesini öngören ve Makedonya Meclisinde 20 Haziran'da onaylanan anlaşmayı imzalamayı reddetti.

 

İvanov açıklamasında "Makedonya'nın ulusal kimliğine, Makedonya ulusunun özelliklerine, Makedoncaya ve birlikte yaşamanın Makedon modeline zarar veren fikirleri ya da önerileri kabul edemem" dedi.

 

İvanov, anlaşmanın 'Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tehdit ettiğini ve ülkeyi Yunanistan'a bağımlı hale getiren bir pozisyona soktuğunu' ifade etti.

 

İvanov haziran başında da 'zarar verici' olduğunu savunduğu anlaşmayı imzalamayacağını açıklamış ve anlaşmanın 'anayasayı ve kanunları ihlal ettiğini ve devlet kurumlarını yok ettiğini' öne sürmüştü.

 

MAKEDONYA PARLAMENTOSU 2. KEZ ONAYLARSA İVANOV'UN RET HAKKI BULUNMUYOR


İvanov'un anayasaya göre anlaşmayı yeniden gözden geçirmesi için parlamentoya geri gönderme hakkı var ancak süresiz olarak veto etme yetkisi bulunmuyor.

 

Milletvekilleri yeni bir oturum yapıp anlaşmayı yeniden onaylarsa İvanov isim değişikliğine engel olamayacak. Makedonya parlamentosu sözcüsü Talat Caferi de Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada gelecek hafta milletvekillerinin yeniden anlaşmayı oylayabileceğini öyledi.

 

Makedonya parlamentosu, Yunanistan ile uzun yıllardır yaşanan isim sorununun çözümüne ilişkin 17 Haziran'da imzalanan ve ülkenin adının 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' olarak değiştirilmesini öngören anlaşmayı 20 Haziran'da onaylamıştı.

 

Makedonya'nın sol eğilimli Başbakanı Zoran Zaev, milletvekillerine yaptığı konuşmada Atina ve Üsküp'ün 'iki ülke için de kabul edilebilir ve değerli bir anlaşma' imzaladığını söylemiş ve "Bu çözümle sadece bir başka dost ve stratejik ortak kazanmadık aynı zamanda NATO ve AB'nin kapılarını açtık" diye konuşmuştu.

 

İsim sorunun çözümü ve stratejik ortaklık anlaşmasının oylandığı meclis oturumuna, 120 milletvekilinden 69'u katılmıştı. Ana muhalefetteki VRMO-DPMNE partisinden milletvekillerinin katılmadığı oturumda yer alanların tamamı 'evet' oyu kullanmıştı.

 

SONBAHARDA REFERANDUM YAPILACAK

 

Anlaşmanın tam olarak yürürlüğe girmesi için Makedonya'nın anayasasını değiştirmesi lazım. Bu yüzden ülkede sonbaharda bir referandum yapılacak. Eğer anlaşma onaylanırsa bu kez Yunanistan parlamentosu aynı şekilde anlaşmayı oylamaya sunacak. 

 

ZAEV: ANLAŞMA REFERANDUMDA REDDEDİLİRSE İSTİFA EDECEĞİM

 

Bu arada Başbakan Zaev televizyonda yaptığı açıklamada anlaşmanın referandumda reddedilmesi halinde istifa edeceğini söyledi. 

 

Makedonya Başbakanı " Evet, eğer halk oylaması başarısız olursa istifa edeceğim. Ancak başaracağımızdan eminim. Halkın başka seçeneği yok" dedi.

 

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?