Hollanda'nın şirin köyü Giethoorn
Giriş: 22.7.2018 00:12:58 - Güncelleme: 22.7.2018 00:29:36

Hollanda'nın şirin köyü Giethoorn


Hollanda Giethoorn Köyü, yüzlerce yıllık tarihi evleri, İtalya Venedik'i andıran kanalları ve yemyeşil doğasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

 

 


"Hollanda'nın Venedik"i olarak nitelendirilen Giethoorn Köyü, Orta Çağ'dan kalma tarihi dokusu ve kanallarıyla İtalya Venedik'i andırıyor.


Overijssel eyaletinde bulunan Giethoorn son yıllarda turistlerin ilgisini çekiyor. 

 

 

Her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği belirtilen, 176 tahta köprüsü, dar kanalları, yüzlerce yıllık tarihi evleri, yemyeşil doğası ve rengarenk çiçekleriyle masalları andıran köy, 'Hobbit Köyü'nü andıran evleriyle de biliniyor.


Gün boyu turistik tekne gezintileri yapılıyor

 

Yaklaşık 2 bin 620 kişinin yaşadığı köydeki tarihi evlerin bulunduğu meydanı çevreleyen kanallarda ise gün boyu turistik tekne gezintileri yapılıyor.

 

 

Yaz aylarında en çok Çinlilerin gittiği köyde, onlarca tekne kanallarda dolaşıyor.


Birçok turistin müze zannettiği ancak içinde yerel halkın yaşadığı evlerin çoğu adalar üzerinde bulunurken, evlere, sahiplerine ait tahta köprülerden ulaşılabiliyor.

 

Arabanın girmediği ve ulaşım için çoğunlukla teknelerin kullanıldığı köyde, kuzeyden güneye sadece yaya ve aynı zamanda bisiklet yolu olan tek bir dar yoldan gidilebiliyor.


Giethoorn 'keçiboynuzu' anlamına geliyor

 

Köydeki çoğu tarihi evlerde iki kapı bulunuyor. Rutin olarak evin yan kapısı kullanılırken, ön kapısı ise sadece evlenirken içeriye girmek için ve öldükten sonra da cenazenin dışarıya çıkarılması için kullanılıyor.

 


Keçiboynuzu anlamına gelen "Giethoorn" Köyü'nün ilk yerleşimcileri, bölgeyi keşfettiklerinde yüzlerce keçiboynuzu buldukları için köylerine bu ismi vermiş.

 

Giethoorn Köyü üç yıldır "Monopoly Dünya Şehirleri" oyununda, İstanbul'un da bulunduğu 22 şehir arasında yer alıyor.

 

 

HABER GALATA

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?