Güvenlik ve Terör Uzmanı Ağar: ABD'nin başlattığı ''HİBRİT İŞGAL''
Giriş: 15.10.2017 00:37:09 - Güncelleme: 15.10.2017 00:39:37

Güvenlik ve Terör Uzmanı Ağar: ABD'nin başlattığı ''HİBRİT İŞGAL''

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar'ın Anadolu Ajansında yayımlanan haberinde,  "Türkiye'de 9,5 aydır DEAŞ saldırısı olmuyor" diyen Büyükelçi Bass'ın Reina'da yapılan DEAŞ saldırısını baz aldığını gösterdiğini söyledi.

 

Ağar, Büyükelçi Bass ile ilgili Türkiye'de olumsuz bir kanaat oluştuğunu söyleyerek, Bass'ın söz ettiği tarihten itibaren DEAŞ ile mücadelede iş birliğine bağlı ABD'nin hangi tehditleri engellediklerine dair veriler ortaya çıkarsa ancak sağlıklı bir muhakemenin kurulabileceğini dile getirdi.

 

Türkiye'ye özellikle Fırat Kalkanı Harekatı zamanında yapılan terörist saldırıların Türk halkını zihinsel olarak çok yorduğuna dikkati çeken Ağar, toplumdaki pek çok kişi ve kesimin bu açıklamayı "Acaba ABD'nin DEAŞ üzerinde bir etkisi mi var?" şeklinde algıladığını ve sorguladığını ifade etti.

 

Ağar, ABD'nin, terör örgütleri YPG/PYD/PKK ile Suriye ve Irak’ta ortaya çıkan ilişkisinin bu algının gerekçelerini oluşturduğu değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD'nin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), PKK/PYD/YPG'ye verdiği destekle, Türk halkının zihninde ABD'ye karşı net algılar oluşmasına sebep olduğunu belirten Ağar, yakın zamanda ABD Başkanı Donald Trump'ın "DEAŞ’ı Obama kurdu, yardımcılığını da Hillary Clinton yaptı." sözlerinden sonra ABD büyükelçisinin bu açıklamayı yapmasının, bu algıyı daha da güçlendirdiğinin altını çizdi.

 

Ağar, böylesi zor bir döneminde ABD'nin Türkiye'nin yanında yer almaması ve Büyükelçi Bass'ın da bunda üstlendiği vizyon ve misyonun bambaşka bir fotoğraf ortaya çıkardığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bu yaşananlar ABD'nin Türk halkı gözündeki dostluğunu zedeledi. Bunu gidermenin yolu Bass çıkıp, Türkiye'ye DEAŞ ile ilgili ne tür istihbarat sağladıklarını, hangi desteği verdiklerini söylemeli ki bu konuda insanların kafalarındaki ABD ile ilgili şüpheler ortadan kalksın."

 

ABD'nin başlattığı hibrit işgal


Türkiye ile ABD arasında küresel terör ve özellikle DEAŞ konusunda hali hazırda iş birliği ve istihbarat paylaşımının söz konusu olduğunu anımsatan Ağar, "Ancak sahadaki duruma bakıldığında bunun ilişkilere çok yansımadığını görüyoruz. Kırılganlığın sahadaki temel sebebi, ABD’nin YPG/PYD/PKK ile girdiği doğrusal ve asimetrik ilişkiler ile onlara himaye sağlama, destekleme, donatma, yönetme ve yönlendirmedir." vurgusunda bulundu.

 

ANADOL AJANSI

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?