Genç yetenekler ustalarla buluştu
Giriş: 1.9.2017 00:00:00 - Güncelleme:

Genç yetenekler ustalarla buluştu

 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Türkiye'nin ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen usta sanatçıları genç yeteneklerle bir araya getiriyor.


Muğla'nın Bodrum ilçesinde bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, genç yetenekleri yerli ve yabancı usta sanatçılarla bir araya getiriyor.

 

Festival kapsamında Bodrum'un Gümüşlük Koyu'ndaki Antik Taş Ocağı ile Gümüşlük Toprak Ev'de devam eden konserlere, Türkiye'nin ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatseverler yoğun ilgi gösteriyor.

 

Yabancı sanatçıların eserlerini seslendirdiği festivalde, yeni mezun olan ve konservatuvar eğitimi alan öğrenciler de hem yerli hem de yabancı sanatçılardan eğitimler alıp, aynı sahneyi paylaşma olanağı buluyor. Çeşitli enstrüman dallarında başarılı olan Türk öğrenciler, hem antik taş ocağında hem de Gümüşlük Toprak Ev'deki festival alanında seslendirdiği farklı eserlerle izleyenlerin beğenisini topluyor.

 

Festivale katılan Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, dünyaya mal olmuş Türk yeteneklerin başarılarını AA muhabirine anlattı.

 

Onay, son dönemlerde genç Türk yeteneklerin, yurt dışında çok önemli yerlere geldiğini kaydetti ve "Bu genç yeteneklerle gurur duyuyoruz. Berlin Filarmoni'de, Viyana Filarmoni'de, New York Filarmoni'de çalan enstrüman yeteneklerimiz var. Bu inanılmaz bir başarı ve son zamanlarda giderek artıyor." dedi.

 

"Aksak ritimlerden Anadolu'dan gelen bir güç var"


Onay, Bodrum'da düzenlenen festivalin amacının yurt dışından gelen isimleri Türk yeteneklerle buluşturmak olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

 

"Bazıları bu sayede yurt dışına burs alarak gitme imkanı buluyor. Bu festivale katılmak için yurt dışından özellikle gelenler var. Bu yıl çok zengin bir listemiz bulunuyor. Yurt içinden olduğu kadar Fransa ve İngiltere'den gelen izleyicilerimiz de var. Sanatçılar olarak Türkiye'yi yurt dışında en iyi şekilde temsil ediyoruz. Bizim farklı bir geleneğimiz var. Aksak ritimlerden, Anadolu'dan gelen bir güç var. Dinleyici bunu hissediyor. Onlar için bu büyük bir keşif. Bu kuvvetli yönümüzü de harmanlayarak, kendi geleneğimizle, evrensel müziğin birleşimi bütün dünyada ses getiriyor, çok beğeni topluyor."

 

Sanatçılarla çalışma imkanı buluyorlar

 

 

9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarından yeni mezun olan keman sanatçısı Selin Doğan, konservatuvar ve müzikle ilgilenen öğrencilere festivale katılma çağrısında bulunarak festivale katılan öğrencilerin, yabancı sanatçılarla tanışma olanağı bulduğunu ve müzik yaşamları için burs imkanının sağlandığını da belirtti.

 

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Aslı Ayben Özdemir de festivalin kendilerine çok büyük fırsatlar sunduğuna değindi. Gülsin Onay'ın yurt dışındaki yabancı sanatçıları kendileriyle buluşturduğunu belirten Özdemir, şöyle konuştu:

 

"Yurt dışındaki yarışmalara gitme şansımız var ama bu bizim için daha kolay bir imkan. Kendi yurdumuzda, kendi topraklarımızda bize böyle imkanlar sağlayabiliyorlar. Klasik müziği en iyi şekilde icra etme şansına sahip oluyoruz. Gilles Apap gerçekten dünyanın en iyilerinden birisi. Onunla çalışma imkanı büyük bir şans. Burada rüzgarın batımı, deniz ve gün batımı var. Her şeyi harmanlayıp güzel bir şey çıkartabiliyoruz. Gümüşlük festivali bize çok büyük imkanlar tanıyor. Büyük sanatçıları dinleyip onlarla çalışma olanağımız oluyor."

AA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?