Ermeni terör örgütü JCAG tarafından 7 Haziran 1982 tarihinde şehit edilen Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay Lizbon'da anıldı.
Giriş: 7.6.2019 18:37:14 - Güncelleme: 7.6.2019 19:37:38

Ermeni terör örgütü JCAG tarafından 7 Haziran 1982 tarihinde şehit edilen Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay Lizbon'da anıldı.


Ermeni terör örgütü JCAG tarafından 7 Haziran 1982 tarihinde şehit edilen Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay Lizbon'da anıldı. Dışişlerine Bakanlığına bağlı yurtdışında ki Elçilik ve Başkonsolosluklarımız çok sayıda mesaj paylaşalarak şehit Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay'ı andılar.

 

 

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; 

 

Ermeni terör örgütü JCAG tarafından 7 Haziran 1982 tarihinde şehit edilen Lizbon Büyükelçiliğimiz İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay’ı saygı ve rahmetle anıyoruz, açıklamasında bulundu. 

 

*****

 

Rahmetli ''Türk Diplomat Deniz Bölükbaşı''  Dışişleri şehitlerinin aziz hatıralarına ithaf ettiği Dışişleri İskelesi kitabında Şehit Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay hakkında şu satırlara yer vermişti:

 

Lizbon Büyükelçiliği bir yıl ara ile iki kere Ermeni teröristlerin saldırısına uğramıştı. 7 Haziran 1982’de ilk saldırıda evlerinin önünde vurulan Büyükelçilik İdari Ataşesi Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay şehit olmuşlardı. Erkut Akbay olay yerinde arabasının içinde sırtından vurulmuş, eşi ise sürekli komadan çıkamayarak 8 Ocak 1983’te Ankara Hacettepe Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti.Saldırıyı “Ermeni Soykırım Adalet Komandoları” adındaki Taşnak terör örgütü üstlenmiştir. Katillerin kimlikleri tespit edilememiş, Portekiz polisi hiçbir iz bulamamıştır.

 

Rahmetli Bölükbaşı kitabında dışişlerinden bahsederken; 

 

Bir kısım büyükelçilik iş yükü yoğun, siyasi tansiyonu ve güvenlik riski yüksek, çalışma şartları ağır olduğu için “cephe temsilcilikleri”dir. Buralarda görev yapmak “Yemen cephesinde askerlik” gibidir... 

 

*****

 

Portekiz, Lizbon Büyükelçiliğinde Şehit Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay için Lizbon Oeiras’ta evlerinin önünde bulunan anıtta anma töreni düzenledi. Lizbon Büyükelçiliği yaptığı açıklamada: 

 

7 Haziran 1982 tarihinde Ermeni teröristlerce evlerinin önünde şehit edilen Büyükelçiliğimiz mensupları Erkut Akbay ve Nadide Akbay’ı Oeiras’ta evlerinin önünde dikilen anıtın önünde rahmetle andık, mesajı paylaşıldı. 

 

 

 

 

 

*****

 

Dışişleri Bakanlık teşkilatlarının yurtdışında görev yapan Büyükelçilerimiz, Konsoloslarımız, Ateşelerimiz ve onlarca dışişleri mensubu teşkilat görevlisinin geçmişte yaşadığı ve günümüzde halen benzer tehditlerin bulunduğunu, ülkelerinden binlerce kilometre uzakta bizleri, ülkemizi temsilen görev yaptığı bilinmelidir. 

 

Vatandaşlarımızın Dışişleri teşkilatlarının önemini, onların bizler için evlerinden çok uzaklarda bu zor şartlarda görev yaptıklarını unutmamasını umuyoruz. DışişleriŞehitlerimiz hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için link tıklayınız: 

 

Maalesef Teröre 39 şehit veren Dışişleri Bakanlığı, devlet kurumları arasında birinci sıradadır. Şehitlerimizin 19’u Dışişleri kadrolarında memur, 6’sı da eşleri ve çocuklarıdır. 14 şehidimiz diğer devlet kurumları mensubudur. Rahmetli Diplomat Deniz Bölükbaşının da Dışişleri İskelesi kitabında belirttiği gibi Dışişleri “Yemen cephesinde askerlik” gibidir... sözünün anlamını sanırım hepimiz iyi anlamalıyız. 

 

Dışişleri Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz...

 

HABER GALATA

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?