Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini sağlıyoruz
Giriş: 13.5.2018 18:23:56 - Güncelleme: 13.5.2018 18:26:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini sağlıyoruz

 

Resmî ziyaret için Birleşik Krallık’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İngiliz TATLIDİL FORUMU kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, “Türkiye, aynı anda çok sayıda terör örgütüne karşı son derece etkili bir mücadele yürütüyor. Biz, terörle mücadele alanında aldığımız önlemlerle, kendi halkımız yanında, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini de sağlıyoruz” dedi.

 

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Birleşik Krallık’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile İngiltere arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerinin geliştirilmesi için kurulan Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumun kapanış oturumunda bir konuşma gerçekleştirdi.

 

TATLIDİL FORUMU İLİŞKİLERİMİZE ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun gönlünde ayrı bir yeri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık’la mevcut stratejik ortaklığın ve Tatlıdil Forumu’nun temellerinin başbakanlığı döneminde atıldığını hatırlatarak, “İkili ilişkilerimize önemli katkı sağlayan bu platformu 2011 yılında gerçekleştirdiğim Londra ziyaretim sırasında dönemin Başbakanı David Cameron birlikte kurmuştuk” dedi.

 

Köklü bir tarihî geçmişe sahip Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri ve iş birliğinin her alanda daha da geliştiği, derinleştiği ve ivme kazandığı bir dönemden geçildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle sürdürdü: “İlişkilerimizin bugün ulaştığı yüksek düzeyde, yakın zamanda her iki ülkede gerçekleştirilen halk oylamalarının önemli etkisi vardır. Türkiye geçen yılki Anayasa değişikliğiyle yönetim sistemini değiştirme kararını almıştır. Bu değişiklikle Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak daha etkin ve verimli bir yönetim modeli oluşturuyoruz.

 

BİRLEŞİK KRALLIK’IN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SONRASINDA GÖSTERDİĞİ DAYANIŞMAYI UNUTMAYACAĞIZ

 

Birleşik Krallık’ın da 2016 yılındaki halk oylamasında alınan brexit kararını uygulamak konusunda adımlar attığını ve reformlar üzerinde çalıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlişkilerimizi yakınlaştıran bir başka önemli husus ise, Birleşik Krallık’ın, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkemizle gösterdiği samimi dayanışmadır. Türk demokrasisini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, seçilmiş hükûmeti ve doğrudan şahsımı hedef alan bu alçak darbe girişiminin ardından ülkemizle sergilenen dayanışmayı asla unutmayacağız” şeklinde konuştu.

 

Birçok Batı ülkesi hain saldırıyı kınamaktan dahi acizken, İngiliz makamlarının anında gerekli destek açıklamalarını yaptığını ve demokrasiden yana tavır koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece, Birleşik Krallık, 15 Temmuz sonrasında, müttefikliğimizin ve stratejik ortaklığımızın yanı sıra, gerçek bir dost olduğunu da gösterdi” dedi.

 

EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZDE YAKALADIĞIMIZ İVMEYİ KORUMAKTA KARARLIYIZ

 

Birleşik Krallık’ın, Türkiye için Avrupa’daki en büyük ikinci ihraç pazarı ve toplam ticaret hacminin 16 milyar doların üzerinde olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başbakan Sayın May, geçen yıl ülkemizi ziyaret ettiğinde koyduğumuz 20 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için de el birliğiyle çalışmaya devam ediyoruz. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yakaladığımız ivmeyi korumak ve değişen şartlara uyum sağlamak konusunda kararlıyız” şeklinde konuştu.

 

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki stratejik ortaklığı, basit bir tercih olmanın çok ötesinde, her iki ülkenin ve aynı zamanda geniş bir coğrafyanın menfaatleri açısından bir gereklilik olarak değerlendiriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak; Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğine önem verdiklerini, Orta Doğu’da kalıcı barış ve güvenliğin tesisi için çalıştıklarını, Suriye, Irak, Afganistan ve Somali gibi ülkelerin istikrara kavuşturulmasını hedeflediklerini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Terörizmin her türüyle ortak mücadele edilmesini istiyoruz. Tüm bu hususlar ülkelerimizin öncelikli gündeminde önemli yere sahiptir. Ülkemizin yanı başında, tüm dünyayı etkileyen çok ciddi sınamalar yaşanıyor. Türkiye ve Birleşik Krallık, uluslararası toplumun iki sorumlu üyesi ve iki müttefik olarak, bu sınamalarla omuz omuza mücadele ediyor. Terör ve düzensiz göçün sebepleriyle kaynağında mücadele edilmesi konusunda karşılıklı olarak kararlıyız.

 

TÜRKİYE, ÇOK SAYIDA TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI ETKİLİ BİR MÜCADELE YÜRÜTÜYOR

 

Dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahiplerine insani yardımlar ulaştırılması bakımından daha fazla iş birliği yapılması hususunda da İngiltere ile ortak iradeye sahip olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, aynı anda çok sayıda terör örgütüne karşı son derece etkili bir mücadele yürütüyor. Biz, terörle mücadele alanında aldığımız önlemlerle, kendi halkımız yanında, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliğini de sağlıyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ’ın “İslam Devleti” olarak adlandırılması ve değerlendirilmesinin çok yanlış olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü DEAŞ, en büyük zararı Müslümanlara veren, masum Müslümanları katleden eli kanlı bir çetedir, bir terör örgütüdür. İslam lafzının kökünde barış vardır.

 

Bizim dinimiz barış dinidir, kardeşlik dinidir. Birleşik Krallık’ın, pek çok Müslüman vatandaşıyla, çok kültürlü çoğulcu yapısıyla, diğer müttefik ve dostlarımıza kıyasla, bu konuda bizi daha iyi anlayabileceğini düşünüyorum, diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?