Büyükelçi Bigalı: Müslüm’ün serbest kalması teröre destek anlamına gelir
Giriş: 26.2.2018 23:39:51 - Güncelleme:

Büyükelçi Bigalı: Müslüm’ün serbest kalması teröre destek anlamına gelir

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslüm’ün Prag’daki yargılanma sürecine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müslüm’ün uzun yıllar terör örgütü yöneticiliği yaptığını ve Türkiye’de yaşanan kimi terör saldırılarında sorumluluğunun bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

 

Müslüm’ün geçici iadesini Çek makamlarından talep ettiklerini ifade eden Bigalı, talebe ilişkin belgelerin Çek yetkililere iletildiğini kaydetti.

 

Büyükelçi Bigalı, "Salih Müslüm cumartesi gecesinden itibaren emniyet müdürlüğü binasında tutuluyor. Bize bugün yargılamanın yapılacağı söylenmişti ancak verdiğimiz belgelerin incelenmesi için savcı bugün inceleme için süre istemiş. Yarın öğleye doğru mahkemeden bir karar çıkmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin beklentisi geçici tutuklama kararı


Bigalı, mahkemenin vereceği olası kararlara da değinerek, ilk olarak mahkemenin geçici tutukluluk kararı alabileceğini, böyle bir durumda söz konusu şahsın yaklaşık 40 gün süresince tutuklu olacağını ve Adalet ile İçişleri bakanlıklarının ivedilikle iade belgesi hazırlayarak Çek makamlarına sunacağını anlattı.

 

 

Türkiye’nin beklentisinin geçici tutuklama kararı yönünde olduğunu vurgulayan Bigalı, “Tabii serbest bırakma kararının verilmesini düşünmek bile istemiyoruz çünkü böyle bir karar verilirse, açık konuşmak gerekirse, bu teröre destek vermek anlamına gelir.” dedi.

 

Kanlı eylemlerin hesabını Türk adaletine vermeleri gerekiyor


Bigalı, terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanının tutuklanarak adalete teslim edilmesinin Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizerek, "Yıllardır yaptıkları kanlı eylemlerin hesabını Türk adaletine vermeleri gerekiyor." diye konuştu.

 

Öte yandan Büyükelçi Bigalı, Çek ve uluslararası medya kuruluşlarına düzenlediği bir basın toplantısıyla Müslüm'ün Prag'da yakalanmasına ilişkin bilgi paylaşımında bulundu.

 

 

AA/TRTHABER

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?