Bosna Hersek'li Aile Ahşap oymacılığını geleceğe taşıyor
Giriş: 13.2.2018 14:42:03 - Güncelleme:

Bosna Hersek'li Aile Ahşap oymacılığını geleceğe taşıyor

Bosna Hersek'in güney kesimindeki Konjic şehrinde ahşap oymacılığı geleneğini bir asırdır devam ettiren Niksic ailesi, yaptığı modern dokunuşlarla bu ata mirasını gelecek nesillere taşıyor.

 

 

Unutulmaya yüz tutan ahşap oymacılığının ülkedeki son temsilcilerinden Orhan ve Adem Niksic kardeşler, babaları Besim'den emanet aldıkları mirası, gelenek ve modernite ile birleştirerek bu eski zanaata yeni bir soluk kazandırıyor.

 

Gelecek yıl ilk dükkanlarını açmalarının 100. yılını kutlayacak Niksic ailesi, Bosna Hersek'in kendine özgü motiflerini bir anlamda mobilyalarda yaşatıyor.

 

"Zanat" markası altında yaptıkları ürünlerle son yıllarda dünyaya da açılan Boşnak aile, geleneksel ahşap oymacılığına yeni bir görünüş kazandırdıkları modern dizaynlarla birçok uluslararası ödülün de sahibi.

 


Şehri ziyaret edenlerin adını duyup da uğramadan geçmediği bu dükkan, bugüne kadar merhum Boşnak lider Aliya İzetbegoviç'ten Yugoslav lider Josip Broz Tito'ya, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'den eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a kadar birçok önemli kişi için de ürünler yaptı.

 

Geleceğin oymacıları için "Ahşap Oymacılığı Akademisi


Konjic şehrindeki ahşap oymacılığının geçen yılın aralık ayında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmesinde büyük katkısı olan aile, tahta oymacılığının gelecekte de yaşaması için şehirde "Ahşap Oymacılığı Akademisi" açmanın planlarını yapıyor.

 

Orhan Niksic, Konjic'te en az 150 yıllık geçmişi olan ahşap oymacılığını bugüne taşıyan en önemli iki aileden biri olduklarına işaret ederek, bu zanaati sürdüren dördüncü kuşak olduklarını aktardı.

 

Niksic, hala geleneksel el yapımı mobilyalar da ürettiklerini ve modern dizayn ile geleneksel oymacılığı bir araya getirdiklerini kaydederek, dünya çapında tanınmış farklı ülkelerden tasarımcılarla da çalıştıklarını ifade etti.

 

Bizden bir şeyler taşımalı


Bu işten emekli olan ancak ahşap oymacılığına tutkusundan vazgeçemediği için zaman zaman dükkana gelerek burada ufak tefek işler yapan baba Besim Niksic de İkinci Dünya Savaşı sonrası başladığı oymacılık işini babasından devraldığını ve çocuklarına aktardığını dile getirdi.

 

Besim Niksic, çocuklarının bu işi devam ettirdiğini ve onların atalarının izinden gittiğini görmenin kendisini mutlu ettiğini belirterek, "Çocuklarıma vasiyetim, ne olursa olsun her parça ve her ürün geleneksel kimliğimizden, yani bizden bir şeyler taşımalı." ifadelerini kullandı.

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?