Beyoğlu'nda Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi ağlıyor
Giriş: 21.5.2018 12:02:11 - Güncelleme: 21.5.2018 13:42:22

Beyoğlu'nda Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi ağlıyor

 

İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Yanıkkapı Sokağı’nda bulunan Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi’nin kitabesi çalındı ve tarihi eser virane duruma getirildi. 

 

Milli Gazete'de yer alan habere göre, ayrıca 976/1568-69 tarihli çeşmenin üzerine kaçak bir kat çıkıldığı, haznesinin de işyeri olarak Vakıflar tarafından kiraya verildiği ortaya çıktı.

 

Mimar Sinan’ın eseri olan çeşmenin çöp torbaları arasında görünmez hale gelmesi de tartışma yarattı.

 

Beyoğlu Belediyesi maalesef ilçedeki tarihi yapılala ilgilenmiyor, her ke kadar vakıfların sorumluluğunda olsada tarihi yapıların durumunu tek tek tespit edip ilgili kurumlarla tarihi yapı/çeşmelerin restorasyonu için kordineli bir çalışma yapabilirdi.

 

Vakıfların restrasyonunu yaptırdığı bir çok tarihi yapıların açılışında boy göstererek sosyal medyada kendi onarımı yaptırmış gibi gösteren belediye başkanı bu çeşme benim sorumluluğumda değildir diyemez.

 

Tarihi çeşmenin üstüne kaçak kat yapılırken Beyoğlu Belediyesi ne iş yapıyordu? Yıllardır bunlar neden görülmüyor? 

 

Beyoğlu'nda caddeler sokaklar da çöpten geçilmiyor, nereden geçseniz  çöp torpalarını görüyorsunuz, sanal hayali işlerle yapılan tanıtımlar, medyada boy gösterme çabaları, hayali projelerle kendini parlatma çabaları cadde ve sokaklardaki çöplerin toplanmasını sağlamıyor. 

 

Beyoğlu belediyesinin logosu olan ve Galata Kulesi meydanında bulanan Bereketzade Camii çeşmesinde de durum farklı değildi, yıllarca sahipsiz kalmış vatandaşların çabaları sonucu onarılmıştı.

 

Tarihe, ecdada  saygısı olmayanlar vatandaştan saygı beklemesin. Kendi ilçesinden habersiz bir yönetimle devam etmek çok mümkün gözükmüyor, ilçede bulunan tüm tarihi yapıların haritası çıkarılır ve restorasyonu yapılabilirdi tabi böyle bir istek göremiyoruz. 

 

Tarihi yapı/çeşmelerimizin onarılması için tek mücadele eden vatandaş ve gazeteciler oldu.

 

Bu sorunları takip etmesi gerekenler aldıkları maaşları ne kadar hak ediyorlar tartışılır.  

 

Ecdadın kemiklerini sızlatanlara söylenecek tek söz kalıyor, bırakın gidin....

 

 

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?