Belediyelere Yeni Düzenleme mi Geliyor?
Giriş: 11.11.2017 05:30:35 - Güncelleme: 14.11.2017 22:52:06

Belediyelere Yeni Düzenleme mi Geliyor?

Kayyum atanan ilçelerde verilen hizmetten vatandaş çok memnun, ilçelere hizmet ve huzur geldiği yapılan açıklamalardan biliniyor. Bu güne bir çivi çakmayan belediyeler kayyum atamalarıyla hizmet vermeye başladı. Yıllardır tartışılan atanan seçilen analizi sonucunda, seçilen değil atananın daha iyi hizmet verdiği gerçeğide ortaya çıktı. Seçilenin arkasında Ankara vardır, atananın arkasında sadece vatandaş vardır, siyasi çevresini kullanan bir yöneticinin atananlarla ilgili yaptırdığı tayinleri yıllarca hep birlikte gördük izledik. Kayyum atamaları yapılan ilçerin tamamında ciddi verim alındığı ve vatandaşa hizmet götürüldüğü Ankara'yı sevindirmiş. 

 

Dün Yeni Çağ gazetesinde Ahmet Takan'nın kaleme aldığı bir haber de,

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir şehrimizin valisiyle yaptığı görüşmeden çok memnun olduğunu ve kayyumların görevlerinin devam edip etmeyeceğini il valisi sorar, ''göreve devam edebilir'' yanıtı gelir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kayyum atanan belediyelerden çok memnun olduğunu söyler ve belediye başkanları  Atama ile mi yoksa seçimlemi  işbaşına gelsin? konusu gündeme gelir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarının  atama ile göreve gelme sisteminin  bazı ülkelerde uygulandığına ve başarılı sonuçlar alındığına işaret eder. Belediye Başkanlarının atama ile göreve gelmesinin daha doğru ve faydalı  olduğunu düşünüyorum. Seçimden sonra gündeme getirebilirim. Çalışmalarınıza ve anketlere devam edin. Bana bu konuda raporlar yazın."Pek tabii ki, Vali bey de Erdoğan'a yerden göğe hak verir!  Mahalli seçimler kalkar mı? Yeni Çağ

 

Vatandaş kayyum atamalarından çok memnun

 

Uzun yıllardır belediyelerdeki sorunlar maalesef çözülemedi, vatandaşa hizmet gitmiyor. bundan 30 yıl öncesinde olsaydık memleketin eknomik durumu malumumuz sesimiz çıkmazdı, yıl gedli 2017'ye ve son on yılda gelişen ekonomi artık paramız var diyebiliyoruz. Belediyelerde ki sorunları hepimiz il ve ilçelerimizden biliyoruz, Karadeniz, Anadolu ve Doğu şehirleri bir yana İstanbul il ve ilçelerinde ciddi sorunlar oldunu hepimiz biliyoruz. Sistemde bir hata var ve bu hatanın artık onarılma zamanı geldide geçiyor. 

 

İstanbul il ve İlçe belediylerinde hizmet anlamında çok sıkıntılar var, belediyelere sorsak bütçemiz yok cevabı geliyor, cevap hazır şu bir gerçek ki artım devletin imkanları olduğu hepimizce biliniyor ancak belediyeler kaynakları doğru noktalara kullanmıyor. Yapılan etkinliklere harcanan (savrulan) paralarla sanırım 3-4 okul yapılırdı. 

 

Sorun nerde başlıyor?

 

Belediyelerin görev tanımı ve görevleri, belediye başkanlarının bir çoğu siyasetten gelme ve belediyecilik tecrübeleri yok, belediyecilik mesleki yeterlilik isteyen bir makam ancak il veya ilçede ön plana çıkmış isimler siyasi partilerde aday olarak belediye başkanı olabiliyor. Belediye kadrolarında hemen hemşericilik yapılarak başkan nereliyse bilgi ve tecrübesi bakılmadan etkili birimlerde görev veriliyor. Belediyelerin görev ve yetkileri yasalarca belirtilmesine rahmen belediye başkanları gündemde kalabilemek için sürekli sahnenin önünde yer alıyor ve mikrofonu hiç bırakmıyorar, sürekli konuşuyor ve vatandaşın derdini dinlemeden konuşma sona eriyor. 

 

Yazı Devam edecek.....

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?