Bakan Kurtulmuş: Hedef Bir Milyon Çinli Turist
Giriş: 11.9.2017 13:59:07 - Güncelleme:

Bakan Kurtulmuş: Hedef Bir Milyon Çinli Turist

 

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: "Turizm alanında iş birliklerimizi güçlendirmeliyiz. İki ülke arasındaki tüm ilişkileri daha da geliştirecek yumuşak güç, kültür ve turizm alanıdır"

 

 

Bakan Kurtulmuş: "Bu yıl sonunda 200 bin Çinli turistin Türkiye'yi ziyaret etmesini bekliyoruz. Fakat bu rakam yeterli değil, bu sayının bir milyon olmasını istiyoruz"

 

Çin Kültür Bakanı Luo:  "Çin porselen ülkesi olarak bilinir ancak ben Topkapı’da sergilenen eserleri Çin'de bile görmedim"

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bu yıl sonuna kadar 200 bin Çinli turistin Türkiye'yi ziyaret etmesini beklediklerini söyleyerek "Fakat bu rakam yeterli değil, bu sayının bir milyon olmasını istiyoruz." dedi.

 

Kurtulmuş, resmi ziyaret kapsamında geldiği Çin'in başkenti Pekin’de Çin Kültür Bakan Luo Şugang ile görüştü. Kültür Bakanlığı konutunda yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki kültür ve turizm konuları ele alındı. 

 

Çin ve Türkiye arasındaki ilişkileri ve iş birliğini güçlendirmek için güçlü bir irade olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Turizm alanında iş birliklerimizi güçlendirmeliyiz. İki ülke arasındaki tüm ilişkileri daha da geliştirecek yumuşak güç, kültür ve turizm alanıdır. Çin'de gelecek yılın 'Türkiye Turizm Yılı' olarak ilan edilmesi Kültür ve Turizm Bakanlığının en önemli projesidir." diye konuştu.

 

Bakan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteklediği "Türk-Çin Üniversitesi"nin kurulmasının büyük önem taşıdığını dile getirerek iki bakanlığın bu konu üzerinde hassasiyetle durması gerektiğini söyledi. 

 

Hedef Bir Milyon Çinli Turist

 

Bu yıl sonunda 200 bin Çinli turistin Türkiye'yi ziyaret etmesini beklediklerini kaydeden Kurtulmuş, "Fakat bu rakam yeterli değil, bu sayının bir milyon olmasını istiyoruz. Özellikle Çin ve Türkiye turizm operatörleri arasındaki iş birliğinin artırılmasını istiyoruz. Türkiye’deki Konfüçyüs Enstitüsü ve Çin'deki Yunus Emre Enstitüsü iki ülke arasındaki hatları yakınlaştırma açısından iyi bir fırsat." ifadelerini kullandı.

 

Bakan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

 

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan iki ülke arasındaki ilişkilere ayrı bir önem veriyor. Türkiye ve Çin, birisi Asya'nın doğusunda birisi Asya'nın en batısında Avrupa kapısında iki değerli ülkedir. Her iki ülkenin de çok zengin ve derin tarihi ve kültürel birikimi var. Çin 5 bin yıllık devlet geleneğine sahip olan bir büyük ülke. Türkiye de binlerce yıllık devlet geleneği olan çok zengin ve farklı kültürleri bir arada barındıran bir ülke. Mesafelerin uzak olmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti ile dostane ilişkileri artırmak konusunda daha yakın ilişkiler kuruyoruz."

 

"Bizim kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizde benzerliklerimiz var" diyen Kurtulmuş, "Kuşak ve Yol" Projesiyle ilişkilerin her alanda gelişmesini beklediğini söyledi.

 

Kurtulmuş, Türkiye ve Çin arasında ilişkilerin başta enerji, ulaşım, kültür ve turizm olmak üzere her alanda gelişeceğini düşündüklerini ve bu konuda kararlılık gösterdiklerini ifade ederek "Ümit ederim ki bu ziyaretimiz de kültürel alandaki iş birliğimiz konusunda önemli katkı sağlar." dedi.

 

Çinli Bakandan Topkapı Sarayı'na Övgü

 

Topkapı Sarayı’nda sergilenen porselenleri incelediğini kaydeden Luo, "Çin porselen ülkesi olarak bilinir ancak ben Topkapı’da sergilenen eserleri Çin’de bile görmedim. Bu eserlerin İpek Yolu’nun izdüşümü olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

Bakan Luo, gelecek yıl "Türkiye Yılı" olması dolayısıyla büyük bir etkinlik yapacaklarını belirtti.

 

Toplantı sonrasında Pekin’deki tarihi ve turistik yerleri ziyaret eden Kurtulmuş, Pekin’deki temasları kapsamında gazeteciler ve Çinli tur operatörleriyle bir araya gelecek.

 


Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çin ziyareti öncesinde Çin Uluslararası Radyosun'a bir demeç verdi. 

 

 

Çin'in Chengdu kentinde 11-15 Eylül tarihlerinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün Yürütme Konseyi üyeliği seçimlerinin yapılacağını bildiren Kurtulmuş, Türkiye'nin de Avrupa bölgesinden bu konsey üyeliğine aday olduğunu söyledi.

 

Gelecek dönemde Türkiye'de turizmde hedefledikleri rakamlara ulaşabilmek için yeni pazarlar üretmek durumunda olduklarını dile getiren Kurtulmuş, bu pazarlardan birinin de Çin olduğunu belirtti.

 

Kurtulmuş, Çin ile ilişkileri artırma hedefi kapsamında bu ziyaret sırasında Çin Turizm Bakanı ile görüşeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

"Ayrıca Çinli turizm firmalarının yetkilileriyle temaslarımız olacak. Ziyaretimiz süresince Türkiye ile Çin arasında turizm ve kültürel iş birliği alanında hangi adımlar atılacak, bunların müzakeresini yapacağız. 2018'in Çin'de 'Türkiye turizm yılı' olarak ilan edilmesi de ziyaretim öncesinde güzel bir dönemsel tesadüf. İnanıyorum Çin'deki Türkiye yılı fevkalade büyük bir ilgi çekecek. Bununla ilgili bütün hazırlıklarımızı biz de tamamlıyoruz."

 

İpekyolu projesi kapsamında Türkiye-Çin ilişkileri önemli


Kurtulmuş, Asya'nın bir ucundaki Çin ile Asya'nın Avrupa kapısında bulunan Türkiye'nin tarihi zenginliklerinin güçlü olduğuna, her iki ülkenin de ekonomik bakımdan olağanüstü potansiyelleri bulunduğuna dikkati çekti.

 

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri geliştirmek gerektiğinin altını çizen Numan Kurtulmuş, Çin'den başlayarak Türkiye'ye kadar uzanan İpekyolu'nun, bölgesel kalkınmanın sağlanmasında büyük bir rol oynayacağını, her alanda iş birliğinin kapılarını açacağını ifade etti.

 

İpekyolu projesi kapsamında Türkiye-Çin ilişkilerinin önemli olduğunu gördüklerini anlatan Kurtulmuş, "Enerji, ulaşım, medya sektörü, kültürel iş birlikleri, eğitim gibi pek çok alanda İpekyolu projesinin fevkalade büyük rolü olduğunu görüyoruz. Bu projeyi de her alanda desteklediğimizi biliyorsunuz." dedi.

 

Pazar ve ürün çeşitlendirmesine önem veriyoruz


Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine geldikten sonra pazar ve ürün çeşitlendirmesine önem verdiğini belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

 

"Türkiye, bildik pazarlarını kuvvetlendirmeye devam edecek. Avrupa, Rusya, Ortadoğu pazarını güçlendirecek. Bunun dışında Türkiye, Çin başta olmak üzere Güney Kore, Japonya ve Hindistan gibi büyük potansiyeli olan Asya ülkelerini de bir hedef olarak önüne koymuştur. Ayrıca ürün çeşitlendirmesi açısından da sadece deniz, sahil turizmi değil Türkiye'nin birçok imkanı var. Dağ, kış sporları, sağlık ve inanç turizmi gibi çeşitli alanlarda Türkiye'nin turizm ürünlerini çeşitlendireceğiz. Bu çerçevede Çin ile turizm alanındaki iş birliğimizin önemli olduğunu ifade etmek isterim. Bu yıl şu ana kadar 120 bini aşkın turist Çin'den Türkiye'ye geldi. 2014 yılındaki rakam 167 bin civarındaydı. Öyle görünüyor ki bu yıl bu rakamı 200 bin seviyesine ulaştırmamız mümkündür. Çinli dostlarımızın Türkiye'yi ziyaretlerini özendirecek tedbirleri almaya gayret edeceğiz. Böylece turizmdeki durumumuzu, Çin ile olan ilişkimizi artırdıkça da ekonomideki negatif denge bizim açımızdan biraz daha düzelmiş olacak."

 

 

Kaynak: basin.kulturturizm.gov.tr / A.A

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?