Avrupa'da Yoksulluk
Giriş: 30.7.2017 00:00:00 - Güncelleme:

Avrupa'da Yoksulluk

 

Euronews’te yayınlanan haberde dünyayı derinden etkileyen kritik olaylara derinlemesine mercek altına yetirildı. Sophie Claudet İnsiders programında bu hafta Avrupa’daki yoksulluk riski konusunu ele aldı.  Buz dağının görünen yüzü....

 

 

Avrupa’da iş gücü piyasasındaki reformları ve siyasilerin verdiği kararların Avrupa Birliği içerisinde çalışan yoksul sayısını artmasınamı neden oluyor?

 

Avrupa’da ekonomik kriz artık tarih oldu gibi görünüyor. Negatif büyüme oranları geçmişte kaldı. İşsizlik oranları halen nispeten yüksek kalmaya devam etse de istikrarlı olma yönünde ilerliyor. Fakat tüm bu olumlu verilere rağmen Avrupa yoksulluk riskiyle karşı karşıya. Her dört Avrupalıdan biri düşük gelir, maddi koşulların yetersizliği ve hatta daha önemlisi sosyal dışlanma riski karşısında tehdit altında.

Genel ortalamaya bakıldığında Avrupa’da yetişkin ve yaşlılardan önce bu durumdan en çok çocuklar etkileniyor . Zira yüzde 27’si fakir ailelerde büyüyor. Çocuklarda yoksulluk riski Almanya’dan Fransa’ya, İspanya’dan İngiltere’ye tüm Avrupa ülkelerini tehdit ediyor.

 

İspanya’da yoksulluk

 

Avrupa’nın doğusuna ve güneyine baktığımızda yoksulluk riski ve sefaletin daha yüksek boyutlarda ulaştığını görüyoruz. Büyüme oranının 2016’da 3,2’ye tırmandığı İspanya’yı ele alalım. Her üç İspanyoldan biri yoksulluk sınırında.

Halkın yüzde 40’ının yoksulluk riskiyle karşı karşıya olduğu Endülüs’a gittik. Burada çocuklarda yoksulluksa yüzde 44 seviyesinde.

 

Almanya’da yoksulluk

 

Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına, güçlü ve istikrarlı bir büyüme modeline sahip Almanya’yı da mercek altına aldık. Fakat buzdağının görünen kısmı daha farklı. Almanya’da da gelir eşitsizliği yüksek boyutlara ulaşmış durumda. Bunun nedenlerinin başındaysa yarı zamanlı, geçici ve esnek çalışma koşullarına öncelik veren iş gücü piyasasındaki reformlar geliyor.

 

OECD Sosyal Politikalar Bölümü Başkanı Monika Queisser : Bir çok Avrupa ülkesi daha fazla esneklik modelini benimseyerek iş gücü piyasasını reforme etti. Bu ülkelerden biri de İtalya. İtalya Job Act yasası sayesinde yabancıların iş gücü piyasasına daha kolay erişmesini sağladı. 

Fransa’da da esneklik politikaları uygulamaya konulmaya, reformlar hayata geçirilmeye çalışılıyor. Tüm bu ülkeler iş gücü piyasasına erişimin kolaylaşmasını, daha esnek hale gelmesini ve iş verenler için işe alımın kolaylaşmasını istiyor. 


OECD Sosyal Politikalar Bölümü Başkanı Monika Queisser :

Siyasilerin iş gücü piyasasında aldığı kararlar sonucu çalışan yoksul işçi sayısının artma riski bir gerçek. 

 

 

Örneğin Almanya’da küçük ve geçici işlerin, daha fazla esnekliğin iş gücü piyasasında yoksul çalışan sayısını arttırdığına şahit olduk. Almanya, OECD ülkeleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada maaşların en düşük olduğu ülke. 

 

 

Hükümetler iş kalitesindeki düzenlenmelerden ve çalışanların maaşlarının ülke şartlarına ve asgari ücrete uygun olduğundan emin olmalı. Almanya geçici ve güvencesiz çalışma koşullarından dolayı kısa bir süre önce asgari ücret uygulamasına geçti. 

 

INSIDERS EURONEWS TÜRKİYE  -  HABER  SOPHIE CLAUDET 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?