Avrupa Birliği Trump'a meydan okudu: Nükleer Anlaşmaya uy
Giriş: 11.1.2018 16:48:57 - Güncelleme:

Avrupa Birliği Trump'a meydan okudu: Nükleer Anlaşmaya uy

ABD Başkanı Donald Trump'ın ağır darbe indirdiği İran'la nükleer anlaşmaya Avrupa Birliği bir kez daha tam destek açıkladı. Brüksel'de İranlı mevkidaşlarıyla biraraya gelen Almanya, Fransa, İngiltere Dışişleri Bakanları, nükleer anlaşmaya İran'ın uyduğunu teyit edip Trump'ın onayını talep etti.

 

Trump: İran’a karşı yaptırımları genişletmek için AB’nin desteğine ihtiyacımız yok


Brüksel'de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile biraraya gelen AB Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini ve Almanya, Fransa, İngiltere Dışişleri Bakanları Sigmar Gabriel, Jean-Yves Le Drian, Boris Johnson, Tahran'ın 2015 tarihli nükleer anlaşmaya uyduğunu teyit etti. Avrupa Birliği'nin (AB) ağır topları, Trump'ın anlaşmaya onay vermesini talep etti.

 

ABD'de  Saygı Göstermeli

'İran'ın anlaşmaya saygı duymasına şüphe düşüren bir işaret yok, diyen Fransız bakan Le Drian, tüm taraflara anlaşmaya sadık kalma çağrısında bulundu. 'Amerikalı müttefiklerimiz de saygı göstermeli. Sekteye uğramasını gerektiren bir neden yok'' vurgusu yaptı.

 

Herkeze Karşı Korumaya Kararlıyız

Alman bakan Gabriel, 'Avrupa'nın anlaşmayı olası her türlü zarar veren karara karşı koruma kararlılığını' dile getirdi. ''Nükleer silahlanmayı engelleyen tek bir anlaşma var; ona darbe indirmek, dünyaya çok tehlikeli bir işaret vermek olur'' uyarısı yaptı.

 


Daha İyisini Bilen Söylesin

İngiliz bakan Johnson, İran'ın nükleer programını dizginlemek için bugüne dek kimsenin bundan daha etkili bir plan sunmadığını söyleyip ''Karşı çıkanlar daha iyi bir çözüm önerisiyle gelsin, biz bugüne dek böyle bir şey görmedik'' dedi. Johnson, 'İran halkının bu anlaşmanın ekonomik getirilerinden faydalanması gerektiğini' söyleyerek de İran'a yaptırımların kalkmasına desteğini sundu.

 

 

Dünyayı Daha Güvenli Kılıyor

Mogherini, ''İşleyen ve bölgede nükleer silahlanma yarışını engelleyerek dünyayı daha güvenli hale getiren anlaşmayı korumak için birlik olmamız elzem'' diye konuştu. Zarif, Twitter hesabından, AB'li muhataplarının ortaya koyduğu 'güçlü görüş birliğinden' memnuniyetini ifade etti.

 

 

Trump'ın Ekim'deki Hamlesi

ABD Başkanı bu anlaşmayla ilgili 90 günde bir Kongre'ye bildirimde bulunuyor. Trump, Ekim 2017'de İran'ın nükleer anlaşmaya 'uymadığı' açıklamasını yapmış, ama anlaşmanın sonlandırılması ya da yeniden müzakere edilmesi çağrısında bulunmamıştı. Böylece ABD'nin anlaşmaya taraf olmaya devam edip etmeyeceğiyle ilgili kararı Kongre'ye bırakmıştı.

 

Yaptırımlar için gözler Trupm'ta

ABD yönetiminden üst düzey yetkililer, Trump'ın, yeniden cuma günü yapacağı açıklamada, anlaşma karşılığı kalkan İran'a yaptırımların tekrar yürürlüğe girmesi yönünde karar bildirmesini 'beklemediklerini' söyledi. Ancak Trump, BM Güvenlik Konseyi onaylı anlaşmayla kalkan yaptırımları tekrar yürürlüğe sokmasa bile İran'a karşı yeni yaptırımlar açıklayabilir.

 

 

AJANSLAR...

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?