Alman ve Rus Turizm Başkanları: Türkiye'ye gelen turist sayısında artış devam ediyor
Giriş: 6.3.2018 16:08:17 - Güncelleme:

Alman ve Rus Turizm Başkanları: Türkiye'ye gelen turist sayısında artış devam ediyor

 

Alman Seyahat Acenteleri Birliği  Başkanı Norbert Fiebig, Berlin’de açılacak Uluslararası Turizm Borsası  Fuarı öncesinde yaptığı açıklamada, Almanların tatil için yaptığı erken rezervasyonlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik artış kaydedildiğini söyledi.

 

 

 

Erken rezervasyonlardaki bu gelişmenin çok olumlu olduğuna işaret eden Fiebig, "Türkiye, bu yıl geri dönüşü görüyor. Bu kesin." ifadesini kullandı.

 

Türkiye mevcut yaz rezervasyonları için en sevilen ülkeler listesinde


Türkiye’de tatil taleplerinin geçen yıla göre arttığını vurgulayan Fiebig, Şu an Türkiye'ye yapılan rezervasyonlardaki satış rakamları, geçen yılın aynı dönemine göre iki kat daha yüksekte bulunuyor.

 

 

Yine de Türkiye'nin henüz eski gücüne kavuşmadığını belirten Fiebig, "Ancak eğilim çok net bir şekilde yukarıyı gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

Fiebig, Türkiye’nin mevcut yaz rezervasyonları için en sevilen ülkeler listesinde İspanya ve Yunanistan’dan sonra üçüncü sırada bulunduğunu sözlerine ekledi.  

 


 


Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm Başkanı Oleg Safonov, seyahat eden Rusların sayısının rekor seviyeye yükseldiğini bildirdi.

 

 

Rosturizm Başkanı Safonov, yaptığı açıklamada, yurt içinde ve dışında seyahat eden Rus turistlerin sayısının 2017 yılında 56 milyon 500 bine ulaştığını kaydetti.

 

Safonov, Rus turist sayısının 2000’e göre yüzde 125, 2013’e göre de yüzde 75 arttığına işaret etti.

 

Kriz sonrası dönemde 2017'de yurt dışına çıkan Rus vatandaşı sayısının da bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 38 milyona ulaştığını söyleyen Safonov, artışa ekonomik durumun istikrara kavuşması ve halkın ödeme gücünün artmasının yol açtığını söyledi.

 

 

Safonov, Rusya'ya gelen yabancı turist sayısının da 2001’e göre yüzde 123 arttığını belirtti.

Bu arada Rosturizm, geçen yılki verilere ilişkin yayımladığı raporda, 2017'nin ocak-eylül ayları arasında 4 milyon Rus vatandaşının Türkiye'yi ziyaret ettiğini kaydetti. Bu rakam, 2016'nın aynı döneminde yaklaşık 500 bindi.

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?