Açılış törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı: EURONEWS TÜRKÇE yayını durduruldu
Giriş: 31.1.2018 15:03:48 - Güncelleme: 31.1.2018 15:24:35

Açılış törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı: EURONEWS TÜRKÇE yayını durduruldu

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile ortaklığı Bakanlar Kurulu kararıyla sonlandırılan Euronews Türkçe'nin yayını, yapılan lisans anlaşmaları gereği durduruldu.


Sözcü'de yer alan habere göre, 151 ülkede 24 saat yayın yapan haber kanalının açılış töreni, İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda yapılmış, tanıtım törenine dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dönemin Başmüzakereci Egemen Bağış, Euronews CEO'su Philip Cayla, Genel Müdür Yardımcısı Michael Peter, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve çok sayıda davetli katılmıştı.

 


TRT, yüzde 15.70'lik hissesiyle France Televisions (Fransa), RAI (İtalya) ve RTR'nin (Rusya) ardından Euronews'ın dördüncü büyük hissedarı olmuştu. Anlaşmanın gerekçesi şöyle anlatılmıştı: "Türkiye'nin AB'ye giriş sürecine katkı sağlamak, uluslararası Türkçe yayıncılığın geliştirilmesi ve Türkiye'nin yurt dışında tanıtılmasına destek olmak."

 

Ancak bu hisse zamanla kademeli olarak düşürülmüş kanalın denetleme kurulundaki söz hakkını kaybeden TRT ortaklığı sonlandırmıştı. Resmi Gazete'nin yer alan bakanlar kurulu kararına göre, TRT ve Euronews SA ortaklığına ilişkin karar yürürlükten kaldırılmıştı. Karar, TRT'nin yazısı üzerine bakanlar kurulu tarafından alınmıştı.


 

EURONEWS TÜRKÇE'nin lisans anlaşması gereği durdurulması bizleri bir hayli üzmüştür. EURONEWS TÜRKÇE'nin ülkemizde ciddi izleyicisi vardı. Avrupa'dan ve dünyadan haberler Avrupa'da ki gelişmeleri EURONEWS TÜRKÇE kanalından öğreniyorduk, bir çok tartışma programı Avrupa Birliği liderleri röportajları ve bir çok farklı programla renkli bir yayın yapmaktaydı. Umarım TRT ve EURONEWS yeniden bir anlaşmaya gider ve EURONEWS TÜRKÇE'yi severek izlemeye devam ederiz.

 

EURONEWS TÜRKÇE''yi geri istiyoruz....crying

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?