''AT TÜRK’ÜN KANADIDIR'' Sergisi 15 OCAK – 9 ŞUBAT 2018
Giriş: 14.1.2018 21:32:21 - Güncelleme: 14.1.2018 22:21:15

''AT TÜRK’ÜN KANADIDIR'' Sergisi 15 OCAK – 9 ŞUBAT 2018

İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve İKASD İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen, ‘’At Türk’ün Kanadıdır’’ projesi, binlerce yıldır Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan ‘’at’ ın,  tarihsel ve geleneksel geçmişini sanatsal bir yaklaşım ile sanatseverler ile buluşturuyor.

 

 

11. yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri olan Kaşgarlı Mahmut, Divan’ında “il” kelimesini açıklarken “İl bir çeşit attır, çünkü at Türk’ün kanadıdır” diye yazar.

 

At, Türkler tarafından evcilleştirilmiş, Türkler ata binen ilk insanlar olmuş, tarihleri boyunca her uğraşısını at ile paylaşmış ve ‘asvapati’ yani atın efendisi olarak adlandırmış bir ulustur. Birçok efsane ve destanda at şöyle tanımlanmıştır; “At gücünü Allah’dan alır; sahibinin yakın arkadaşı, zafer ortağı ve en değerli varlığıdır.”

 

 

Türk devletleri, gök kubbenin altında, binlerce yıldır, at üstünde üç kıtaya taşıdıkları, güneş, yıldız ve ay figürleriyle süsledikleri sancakları ile şahlanmış, kutsal bir hayvan olarak düşündükleri, sahibine büyük bir sevgi ile bağlı, cesur, vefakar ve cefakar dostları, adeta ailelerinin bir ferdi olan atları ile birlikte zaferler kazanmışlardır. Türklerin, şimşek gibi hızlı atları, kahramanını kötülüklerden kurtarmış, birlik ve bütünlüğün sağlanmasında rol oynamıştır.

 

Milletleri millet yapan ve yalnız o topluma ait kökler kültürleridir. Kültür ve sanatını kaybeden toplum milli vasfını da kaybeder. Türkler, ata karşı duydukları sevgi, saygı ve güveni öncelikle kaya resimlerine aktarmışlardır. Edebiyat ve müziklerindeki eşsiz at ve atlı hayat anlatımları ise günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

 

 

Değerli tarihçilerin ışığında, uzun bir  araştırma ve hazırlık süreci sonucunda hazırlanan ve küratörlüğünü Beste Gürsu’nun yaptığı, Ressam Ayten Çağlar tarafından ise kültürel devamlılığı sağlayan sanat ile tarihimizdeki binlerce yıllık at kültürü ve değerlere dokunarak, yaşamların, yaşanmışlıkların yer aldığı 23 adet eserde, Türk Devletlerinin hala korudukları at ırkları ve Osmanlı Döneminde Sultanların atları ile olan yaşamlarından detaylar yer almaktadır.

 

 

‘’At Türk’ün Kanadıdır’’ sergisi, 15 ocak – 9 şubat 2018 tarihleri arasında İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

 

Açılış: 15 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18.00

Yer : İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi

İstiklal Caddesi Beyoğlu

Sergi Cumartesi-Pazar dahil her gün ,  saat 10.00- 19.00 arası gezilebilir.

 

DETAYLI BİLGİ:

İKASD İSTANBUL KÜLTRLERARASI SANAT DİYALOGLARI DERNEĞİ :

0212 293 91 50 (pbx) / +0544 496 39 59 /  info@ikasd.org.tr

 

 

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?