23 FARKLI BÖLGEDE HIZLI İNCELEME BİRİMİ KURULDU
Giriş: 7.10.2017 04:12:49 - Güncelleme: 7.10.2017 18:13:52

23 FARKLI BÖLGEDE HIZLI İNCELEME BİRİMİ KURULDU

 

ODATV'nin derlediği, Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, bugünkü “FETÖ davaları dijital kâbusa dönmesin!” başlıklı yazısında, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile görüşmesini anlattı.


Dilek Güngör, “Son dönemde farkında mısınız bilmem. FETÖ davalarının işleyişinde bazı aksamalar yaşanıyor. Bunun nedeni iş yoğunluğu mu, insan kaynağı eksikliği mi, yoksa motivasyon kaybı mı... Zira, terör örgütünün kılcal damarı sayılabilecek şirketlerin iddianameleri dahi bir türlü hazırlanamadı. Süreç uzadıkça işi sulandırmak isteyenlere de gün doğuyor. Peki nedir bu aksamaların nedeni?” sorusunu yöneltti.


“23 FARKLI BÖLGEDE HIZLI İNCELEME BİRİMİ KURULMUŞ”


“Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile görüştüm. FETÖ soruşturmaları kapsamında Emniyet'e gelen dijital verilerin sayısı 1 milyon 200 bini bulmuş” diyen Dilek Güngör şöyle devam etti:


“Bu rakam size bir şey ifade etmeyebilir. Şöyle bir örnek vereyim: 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminden önce incelenmesi amacıyla savcılıklardan polise gönderilen dijital veri sayısı yıllık 40 bin civarındaydı. Yani 30 kat artış söz konusu. Şu ana kadar incelenen veri sayısı 380 binde... Hülasa, FETÖ'den tutuklananların evlerinde ya da işyerlerinde el konulan verilerin sadece 4'te biri incelenmiş durumda. Anlayacağınız katedilecek daha çok yol var.


Emniyet, verilerin daha hızlı incelenmesi için cihaz alıyor. Geçen yıl 64 milyon TL'lik cihaz alınmış. Bu yıl da 87 milyon TL'lik cihaz alım ihalesi yapılmış. 23 farklı bölgede hızlı inceleme birimi kurulmuş.


64 milyonluk yatırımdan sonra bir bilgisayarın incelenme süresi 24 saatten 8 saate inmiş. Yeni cihazlar geldiğinde de bu süre 1 saate inecekmiş.”


“YETERLİ Mİ? BENCE DEĞİL”


FETÖ davaları için yapılan çalışmalar ve alınan cihazların yeterli olmadığına dikkat çeken Dilek Güngör yazısını şöyle sonlandırdı:


“Yeterli mi? Bence değil. Çünkü sinsi yapısıyla arkasında delil bırakmayan bu tehlikeli terör örgütünün izinin kaldığı tek alan dijital dünya... O zaman sormak lazım. FETÖ davalarının sulandırılmasına fırsat vermemek için Maliye Bakanlığı'nın buraya da ekstra kaynak yaratması gerekmez mi? Nereden kaynak yaratacaklarını düşünüyorlarsa ben söyleyeyim. En son Meclis'e gönderdikleri Torba Kanun var ya... Orada getirilen vergilerin büyük bölümünün savunmaya ayrıldığı söylendi. İşte bu bütçenin bir kısmı da dijital savunmaya ayrılsa olmaz mı?” KAYNAK ODATV 

 

 

Bu konuda benim de yazacağım gerçekten yakınen bildiğim konular var, son yıllarda yaşanan terör olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülkemizde yaşananları gün yüzüne çıkardı. İstanbul'dan durumu değerlendirecek olursak Emniyet Teşkilatımızın ciddi araç gereç ihtiyaçları olduğunu anladık. İl ilçe müdürlüklerinde teknolojik imkanlar oldukça kısıtlı ve eski bilgisayarlar kullanılıyor, araç değerlendirmesi yapsak çok ciddi eksikler var bunları  şahsen biliyor ve görüyorum . Emniyet Teşkilatımızın araç gereç ihtiyaçları  OHAL kapsamında çıkacak bir kararname ile  çok kısa zamanda temin edilebilir. İhale vs bunlar uzun işler en kaliteli en kullanışlı araç gereçler biliniyor, bunların fiyatlarıda belli düşman içerde dışarda ülkemizi kuşatmış bu halen neyin ihalesidir demen geçemiyor insan.  Her il ve ilçenin ihtiyaçlarına göre il vali, kaymakam ve emniyet müdürlerinin yapacağı ortak bir çalışmayla gerekli araç gereçler en kısa zamanda temin edilebilir.

 

Emniyet Teşkilamıza çok önem vermeliyiz.

 

Dünyaya baktığımızda ve ülkemizde gelişen olayları değerlendirdiğimizde en büyük sorun güvenlik. İşin ekonomi tarafından bakacak olursak güvenliğin %100 sağlandığı bir ülkeye yabancı yatırımcı düşünmeden koşar gelir yatırımını yapar. Peki iş adamlarımız her şeyi devletten beklemek olmaz sizlerinde ciddi bir katkısı olması gerekmez mi? Turizm, ülkemizin önemli gelir getiren sektörü, güvenlik sağlandığın da turist sayısında artış yaşandığı resmi istatisliklerden biliyoruz. Gelelim işin güvenli boyutuna biz ailelerimizle bu sokaklarda yürümüyormuyuz veya işimize giderken acaba başımıza bir şey gelirmi endişesi taşıyormuyuz veya oğum kızım okula gitti acaba bir güvenik sorunu yaşarmı başına bir şey gelirmi diye düşünüyormuyuz? Tabi ki hayır. Bu konuda da toplum olarak yeterli bilince ulaşmış değiliz.  Ekonomik imkanları olan vatandaşlarımızın en azından bulundukları ilçe emniyet müdürlüklerine veya karakoluna giderek emniyet teşkilatımıza bir ziyarette bulunur ve hibe sistemiyle eksikleri öğrenir imkanları çerçevesinde destek olursa sanırım hepimizin yaşadığı il, ilçe, cadde, mahalle ve sokaklar daha güvenli ve yaşanabilir hale gelir. 

 

Emniyet Teşkilamızın uzun mesai süreleri artık vatandaşlarca da bilinmektedir, gelen ihbarlar neticesinde 7/24 görev başında olmaları onlarında bir ailelerinin olduğu bir gerçektir. Peki biz vatandaş olarak bunları görebiliyormuyuz? Benim gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla pek görüldüğünü düşünmüyorum. Gerek iş adamlarımız gerek orta küçük işletmeler Emniyet Teşkilatımızla iletişim kurmakta zorlanıyor veya çok yaklaşmak istemiyor, bunun çok yanlış olduğunu yüzlerine söyledim ancak sadece amaçları para kazanmak olduğundan bunları düşünmek istemezler, peki o kazandığınız veya kazanacağınızı hayal ettiğiniz paralarızı %100 güvenlik sağlanamazsa yiyebilcekmisiniz diye çok sormuşumdur. 

 

Konuyu toparlamamız gerekirse Polis Teşkilamızın işi gerçekten çok zor, uzun çalışma süreleri, gelişen olayardan dolayı 7/24 hatta günlerce evlerine gidemediklerini tahmin ediyor ve biliyoruz. Birde bunun yanında eski teknlojik araç gereçler eklenince sadece onların değil hepimizin işi daha zorlaşıyor, neden hepimizin işi daha zorlaşıyor çünkü bu ülkede hep birlikte yaşıyoruz, bizler polisimize destek olursak ülkemizde hayat en kısa zamanda normalleşir ve ülkemiz yaşanabiir duruma en kısa zamanda gelir halen bunu anlayamıyorsak VAY HALİMİZE..... 

 

NOT: Emniyet Teşkilatımıza en azında fazla mesai süreleri için bir ödenek çıkarılmasının çok doğru olduğunu düşünüyorum. Bu konu da bir çalışmanın yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Bu arada İl, ilçe veya karakollarımıza Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, başbakanımız veya bakanlarımızca sıklıkla ziyaretler yapıldığı hepmizce bilinmektedir. İlgili emniyet görevlilerinin eksik listesini hemen gelen makama sunmasında bir sorun çıkacağını sanmıyorum veya insiyatif alıp il valisi veya ilçe kaymakamı ile görüşerek bu sorunlarını detaylı görüşebilir ve tüm ihtiyçlarını karşılanmasına katkı sağlayabilir. 

 

Sinan & Sinan - Haber Galata - İstanbul

sinan@habergalata.com

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?