İstanbul'un tarihi çeşmesi "susuz" kaldı
Giriş: 29.9.2017 03:36:29 - Güncelleme: 6.2.2018 00:31:48

İstanbul'un tarihi çeşmesi "susuz" kaldı

 

 

 


İstanbul'un fethiyle birlikte kentin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmaya başlanan ve zamanla mimari ve hat sanatının eşsiz eserleri haline gelen tarihi çeşmeler, şehirleşmeye yenik düşerek, ayakta kalmak için zamana direniyor. 

 


Galata Kulesi meydanında bulunan Bereketzade Çeşmesi bilinmeyen kişi veya kişilerce zarar verilmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) ekipleri tarafında son 3 yılda dört kez onarılmış ve son olarak pirinç musluk takılarak İstanbul'a kazandırılmıştı. 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Tarihi Galata Kulesi meydanında bulunan Bereketzade Çeşmesini su bağlantılarını tamamlayarak en kısa zamanda İstanbul'luların ve bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin su ihityaçlarını karşılamalarını sağlamalarını bekliyoruz. Onlarca müracat Beyaz Masa ekibinin kayıtları ve Beyaz Masa ekiplerinin ilgili birime başvuruları yönlendirdiğinide biliyoruz. ( 3 yıldır su bağlanamadı) Yetkililerden en kısa sürede tarihi çeşmenin su bağlantılarının yapılmasını bekliyoruz. 

 

Bu arada İBB Beyaz Masa Ekibinin yardımı ve Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) taş atölyesi ekiplerine çeşmeyi defalarca onararak yaz kış demeden bizlere destek olmasından dolayıda çok teşekkür ediyoruz, gerçekten İstanbul'a çok katkıları var.

 

ÖNCE: Tarihi çeşmeye kimliği tespit edilemeyen kişi veya kişilerce boyayarak böyle zarar verilmişti.

 

 

SONRA: Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB) taş atölyesi ekiplerince ortak yaptığımız çalışma videosu. 

 

 

Yıl 1957, İstanbul... Bereketzade  Çeşme başında öğrenciler su içerken.... 

 

 

 

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?