İstanbul Valisi Vasip Şahin: 29 Mayıs 1453, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktası olmuştur
Giriş: 29.5.2018 01:16:32 - Güncelleme: 29.5.2018 01:34:09

İstanbul Valisi Vasip Şahin: 29 Mayıs 1453, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktası olmuştur

 

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 29 Mayıs İstanbul'un Fethinin 565. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Kıymetli İstanbullular,

 

Türk milleti, tarihi boyunca nice büyük zaferler kazanmış, nice galibiyetlere ulaşmıştır. İstanbul’un fethi de bu zaferlerin en şanlılarındandır. Fatih Sultan Mehmet, kimsenin hayal bile edemediklerini hayata geçirmiş, fethedilemez zannedilen bir şehri fethetmiştir.

 

Asırlar öncesinden müjdelenen İstanbul’un fethiyle yeryüzünün bu eşsiz ve paha biçilemez şehri, bu aziz millete vatan olmuş, çağlar değişmiş, karanlık bir devir bitmiş ve aydınlık bir devir başlamıştır. 29 Mayıs 1453, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktası olmuştur.


İstanbul, fethin ardından pek çok inanç ve kültürün bir arada yaşadığı bir cihan başkenti olmuş; gerek ilim, kültür ve sanatta gerek ticarî, siyasî, diplomatik ve ekonomik sahalarda dünyaya açılmış, hatta yön vermiştir. Böylece her din ve kültürün kendi kuralları içinde, birbirine saygı duyarak yaşadığı, barış ve esenlik şehri Dersaadet kurulmuştur.

 

Fethin ardından Bizans halkına “Herkes dilinden, dininden, malından, canından müsterih olsun.” diye seslenen Fatih, İstanbul’u hoşgörü, barış ve adaletin sembolü haline getirmiştir.

 

İstanbul’un fethinde, Fatih Sultan Mehmet Han’ın ortaya koyduğu tavır, bu şehrin inşası ve dünya merkezine dönüşmesi için takip ettiği siyaset, sadece dün için değil; bugün için de büyük bir referans özelliğine sahiptir.

 

Fetih ruhuyla milletçe bir ve beraber oldukça, birbirimize saygı, sevgi ve hoşgörü anlayışı ile yaklaştıkça ülkemiz çok daha güçlenecek ve dünyaya yön verecek medeniyet, yine bu topraklardan yayılacaktır.

Bu düşüncelerle İstanbul’un Fethi’nin 565. yıl dönümünü tebrik ediyor, Fatih Sultan Mehmet ve onun kutlu askerlerini, kahraman ecdâdımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

 

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesince hazırlanan İstanbul'un Fethinin 565. yılı dolayısıyla muhteşem bir video yayınladı.

 

 

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?