İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Mevlüt Uysal seçildi
Giriş: 29.9.2017 04:29:08 - Güncelleme:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Mevlüt Uysal seçildi

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan seçimin ilk iki turunda, adaylardan biri, meclis üyelerinin üçte ikisinin oyunu alamadığı için başkan seçilemedi. Bunun üzerine, salt çoğunluğun arandığı üçüncü tura geçildi.

 

 

Üçüncü turda 308 oy kullanılırken, 4 oy geçersiz sayıldı. AK Parti'nin adayı Mevlüt Uysal 179, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ise 125 oy aldı.

 

Bu sonuçla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mevlüt Uysal oldu.

 

Mevlüt Uysal kimdir

 

1966 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 

 

Üniversite yıllarından itibaren ülke ve toplum sorunları ile yakından ilgilendi, siyasi ve sosyal çalışmaların içerisinde aktif olarak bulundu. Okulu bitirdikten sonra başladığı serbest avukatlık mesleğini icra ederken, bir taraftan da aktif siyasetle uğraştı. AK Parti'nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu.

 

2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir’in birleşerek ilçe olması üzerine 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde Başakşehir Belediye Başkanı Adayı olan Uysal, 127 bin 482 seçmenden, oy kullanan 103 bin 111’inin 39 bin 72’sinin oyunu alarak Başakşehir Belediye Başkanı seçildi. 

 

2014 Yerel Seçimlerde AK Parti adayı olarak ikinci kez seçime giren Uysal, sandığa giden 190 bin 906 seçmenden 92 bin 559 seçmenin oyunu alarak ikinci kez Başakşehir Belediye Başkanı oldu. 

 

İstanbul'da Belediyecilik anlamında çok ciddi sorunlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Umud ederiz ki  bu sorunlar tespit edilir ve gerekli çalışmalar en kısa zamanda başlatılır. Son yıllarda İstanbul yanlızlaştırılmıştı. İstiklal Caddesinde yapılan yol yenileme çalışmasındaki sorunlar, yağmurun toprakla buluşmasını engelleyen beton yollar ve oluşan sel baskınları, son aylarda yapılan toplu taşıma ücreti artışı vatandaşlarımızca ciddi şekilde eleştirilmektedir.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda yaptığı bir konuşmada İstanbul, Türkiye'nin özetidir. Türkiye'nin 80 vilayetinin tamamının da İstanbul ile insani ve fiziki bağlantısı vardır.Öyleyse İstanbul'u anlatmak, Türkiye'yi anlatmaktır.İstanbul'a hizmet etmek de Türkiye'ye hizmet etmektir, demiştir. Umud ediyoruz ki Cumhurbaşkanımızın dikkat çektiği konular anlaşılır ve İstanbul bir dünya şehri olur. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Uysal Beye Haber Galata ekibi olarak hayırlı olsun diyoruz.

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?