İBB'den Haliç'te kat sınırı açıklaması
Giriş: 18.11.2017 17:12:04 - Güncelleme: 18.11.2017 17:18:23

İBB'den Haliç'te kat sınırı açıklaması

Açıklamada, adı geçen yerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki İstanbul İmar İnşaat A.Ş.'ne ait olduğu belirtilerek, "Söz konusu parsel 'T3 Ticaret + Konut' alanında kalmaktadır. Burası için planlanan proje çevre yapılaşma şartlarına uyumlu olup, yoğunluğu azaltmak için anayol tarafı olan Silahtarağa Caddesi'nde çekme mesafesi 15 metre olarak belirlenmiş ve parselin içinde 1220 metrekare'lik yeşil alan oluşturulmuştur.

 

Bu nedenle de proje geliştirilmesi sırasında mimari esnekliğinin sağlanabilmesi için toplam inşaat alanı değişmemek şartıyla, gerekli kurum görüşleri de alınarak 'En çok 10 kattır' şeklinde düzenleme yapılmıştır" denildi. 

 

Yapılan değişikliğin mutlak 10 kat yapılacağı anlamına gelmemesi gerektiğinin altı çizilerek açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

 

Bununla birlikte, bu değişiklik mutlaka 10 kat yapılacak anlamına gelmemektedir. Çünkü, Plan notunda da belirtildiği üzere; uygulama aşamasında ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınacak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak mimari projeye göre uygulama yapılacaktır. Bahsi geçen yerde yüksekliğin Zemin+5'den yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de 'zemin + 5' olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır. 

 

Ayrıca açıklamada, İstanbul İmar İnşaat A.Ş.'nin alanda yapacağı projenin taslak görseli de paylaşıldığı açıklandı. 

 


 

Dün medyaya yansıyan haberlerde  CHP ve MHP grubunu bu planlamaya itiraz ettiği gündeme gelmişti. En çok 10 kattır açıklması sadece ilgili projeyimi yoksa Haliç'in genelinimi kapsıyor bu yönde bir açıklama yapılması doğru olurdu. Yapılan projeye yönelik bir çalışma olduğu İlçenin genelini kapsamadığından emin olunmalıdır.

 

CHP İBB Meclis ve İmar Komisyonu Üyesi Sedat Özkan da Haliç kıyısında 4 olan kat izninin 10’a çıkarıldığı iddiasıyla ilgili olarak, “CHP ve MHP’li üyeler ret oyu verdi. Bunun dava sürecini, itiraz sürecini başlattık. Bu yanlıştan dönmeleri gerektiğini düşünüyoruz’’ demişti.

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?