Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, İstanbul'daki Belediyelere UYARI
Giriş: 3.8.2018 02:54:58 - Güncelleme: 3.8.2018 04:01:44

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, İstanbul'daki Belediyelere UYARI

 

CNN TÜRK'ten Gülşen Coşkun'un haberinde yer verilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uyarı yazısı haberleştirildi. 

 

İstanbul'da art arda gelen yıkılan bina haberleri sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul ilçe belediye başkanlıklarını uyardı.

 


İstanbul'a 'çöken bina' uyarısı

 

Uyarı yazısında, bu tür sonuçlarla karşılaşmamak için önce yasalar kapsamında alınması gereken tedbirler sıralandı. 

 

Ardından 'Kusurlu olan idarelerin de (Belediye Başkanlarının) sorumlulukları olacak, haklarında yaptırım olabilecek'' vurgusu yapıldı.

 

İstanbul Beyoğlu, Sancaktepe, Ümraniye ilçelerinde çöken binalar ve yağmurdan oluşan farklı ileçelerde su baskınları vatandaşa zor anlar yaşatmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hemen harekete geçerek İstanbul İl ve 39 ilçe belediyesine dikkat edilmesi gereken hususlar hatırlatılarak gerekli uyarılarda bulundu. 

 

BEYOĞLU

 

 

 

SANCAKTEPE 

 

 

 

ÜMRANİYE

 

 


 

İstanbul'da yaşanan sorunlara Haber Galata Ekibinin değerlendirmesi:

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde gerçekten canla başla çalışan kadrolar olduğunu biliyoruz. Yönetim değişimi sonrası toparlanmanın zaman alacağı muhakkaktır. Üst yönetimin uzman kadroların sesine kulak vermesi, konusunda uzman personelin öneri ve görüşlerinin dikkate alınmasının çok öenmli olduğunun bilinmesini istiyoruz.  

 

İstanbul'da acil yapılması gereken bir çok sorun var ancak bu sorunların  ihale yoluyla giderilmesinin getirdiği gecikme süreci acil sorunların çözümünde aşırı zaman kaybına yol açtığını görüyoruz. İBB sorumluluk alannında bulunan bu sorunların bir çoğu İBB ekibiyle giderilmesinin mümkün olduğunu görüyorum. ÖRNEK: Bir Cadde'de acil yapılması gereken yaya geçidi çizgisi ve şerit çizgileri ihale yoluyla yapılacağı bilgisi şaşrtıcı bir durum. Anket sonrası ihale. Caddeden karşıdan karşıya geçmekte zorluk çeken çocuklu aile ve yaşlılar araçların süratle geçmesi ve her az bir kaza yaralanma veya can kaybı yaşanması ciddi sorunlar getirecektir. 

 

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi kadrolarının azami çaba gösterdiği ancak ihale ve yönetim sisteminin işleri yavaşlattığını saha tecrübesinden biliyorum. Kordinasyonda sorunlar büyük. İBB'nin ilçe Belediyeleri üzerinde bir yaptırımı olmaması ve ortak çalışma noktasında birleşememsi büyük sorunları beraberinde getiriyor. 

 

İlçe Belediyelerinin ilçelerindeki gerçekleri vee eksikleri görememeleri çok üzücü bir durum. İlçe Belediye başkanlarının stratejik planlarının çok gerçekçi olmadığını geçmiş Sayıştay raporlarından ve yaşadıklarımızdan anlıyoruz. Bazı başkanların açıklamalarıda tatmin edici değil. 

 

İstanbulun ilçelerinde yaşanan art arda yıkılan binaların, inşaat çalışmalarında projeye uygun çalışma yapılmadığı  çıkan haberlerle anlaşılmıştır. İlçelerdeki yağmurdan oluşan su baskınları araçların suya gömülmesi ve İstanbul Eyüp'te bir anne ve 2 çocuğunun sele kapılarak arabanın altına sürüklenmesi (Anne ve iki çocuğu vatandaşlarca kurtarıldı can kaybı çok şükür yaşanmadı) ciddi ihmaller olduğunun ispatı oldu. Bu sorunlar proje aşamasında belki düşünülmüş ancak  DRENAJ çalışması yapılmadığı görülüyor, yağmurdan oluşan su birikintisi DRENAJ yapılması durumunda oluşan yağmur suyunun belli noktalarda toplanarak tahliye ediilmesinin sağlanması gerekirdi. Bir gerçek; ilçe belediyelerde sorun çok büyük. YAZI DEVAM EDECEK....  

 

 

HABER GALATA

Haber Videosu
Sayfalar
Anketler
Turizm'de sorunlarımız nelerdir?